Varianta delta: V Česku převládá až z 80 procent | E15.cz

V Česku převládá až z 80 procent varianta koronaviru delta, uvedl Státní zdravotní ústav

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V Česku se šíří hlavně varianta koronaviru delta, dříve zvaná indická. Podle výsledků z posledních dvou týdnů převládá ze 70 až 80 procent. Experti zachytili v Jihomoravském kraji také jeden případ nové varianty delta plus. Uvedla to mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová.

„Na základě výsledků z celorepublikově hlášených dat z diskriminačních PCR za poslední dva týdny lze říci, že varianta delta je celoplošně dominantní, a to ze 70 až 80 procent. Nově byl zachycen výskyt delta plus varianty v Jihomoravském kraji. Jde o jediný záchyt v Česku,“ uvedla mluvčí.

V Česku se na začátku roku začala rozšiřovat britská varianta. Nyní podle Čechové tvoří asi desetinu případů. Jihoafrická a brazilská varianta koronaviru se vyskytují ojediněle, upřesnila mluvčí. Podle ní laboratoře v Česku v posledních dvou týdnech prozkoumali 1405 pozitivních vzorků, u nichž určovali příslušnost k variantě. Nová varianta delta plus se v Evropě vyskytla poprvé letos v dubnu v Anglii, dosud analýza potvrdila tento genom u 196 vzorků v evropských zemích. Jeden případ je v Česku.

„Nakaženou je třicetiletá žena z Jihomoravského kraje. Případ šetřila příslušná krajská hygienická stanice a další výskyt onemocnění nebyl zaznamenán,“ uvedla v tiskové zprávě ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

Nejčastěji se delta plus podle mluvčí vyskytuje v Polsku a Portugalsku. Čechová dodala, že vědci zatím data o chování této nové varianty nepublikovali. Není tak jasné, zda je nakažlivější než delta a zda má nemoc horší průběh.

Covid pas a aplikace Tečka

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video