Vnější hranice Evropské unie by měly být zavřené do poloviny června, navrhuje komise | E15.cz

Vnější hranice Evropské unie by měly být zavřené do poloviny června, navrhuje komise

ČTK

Evropská komise v pátek navrhla ponechat vnější hranice Evropské unie zavřené až do 15. června. Měsíční prodloužení současného zákazu cest cizinců do unie podle Bruselu sníží riziko opětovného šíření koronaviru. Komise to oznámila v tiskové zprávě.

Dosavadní omezení mělo platit do příštího pátku. Je přitom na jednotlivých členských zemích na vnější hranici unie, jak k prodloužení zákazu přistoupí. K dosavadnímu opatření se připojily všechny schengenské země včetně Česka. Kromě toho se připojily další čtyři státy unie, tedy Chorvatsko, Bulharsko, Rumunsko a Kypr, a přidružené státy Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko a Island.

„Přes pokrok v mnoha evropských zemích zůstává celosvětová situace citlivá. Je nezbytné, aby jakékoli kroky byly postupné a aby se různá opatření uvolňovala v různých fázích,“ uvedl místopředseda komise Margaritis Schinas.

Komise již dříve upozornila, že nejprve by se měly znovuotevřít vnitřní hranice mezi jednotlivými unijními státy a teprve pak by měl následovat konec omezení na hranicích vnějších.

Zákaz platí pro všechny cesty, které úřady nevyhodnotí jako nezbytné. Omezení se nevztahuje na cizince s dlouhodobým pobytem v EU, rodinné příslušníky občanů unijních zemí či diplomaty. Výjimku mají i lékaři, zdravotní sestry, pečovatelé či výzkumní pracovníci. Přes vnější hranice EU mohou jezdit také řidiči přepravující zboží.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!