Zlato mizí z trhu. Investoři skupují, co se třpytí | E15.cz

Zlato mizí z trhu. Investoři skupují, co se třpytí

Vladan Gallistl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V dobách nejistoty investoři mohutně investují do zlata, aby ochránili své úspory. V případě současné koronavirové pandemie to platí dvojnásob. „Situace v České republice je obdobná jako ve světě. Investiční mince a slitky jsou nedostupné,“ říká předseda představenstva společnosti Zlaťáky Lukáš Jankovský.

V současnosti lze podle Jankovského koupit jen rakouský zlatý Wiener Philharmoniker o hmotnosti jedné unce. Podobně se vyjadřují i další obchodníci se zlatem.

V České republice byla podle společnosti Golden Gate CZ obrovská poptávka po vzácném kovu. „V březnu po vypuknutí koronavirové krize denní tržby vzrostly o 400 procent a přiblížily se běžným týdenním prodejům. Desítky lidí týdně nakupovaly jednorázově zlato za více než jeden milion korun. Objem těchto obchodů se zvýšil na trojnásobek,“ popisuje situaci na trhu šéf představenstva Golden Gate CZ Libor Brůna.

Těžké sehnat

Enormní poptávka na celém světě způsobila, že fyzické zlato bylo složité vůbec sehnat, což platí i pro tuzemský trh. „Dočasný nedostatek se nám už daří postupně řešit a máme skladem kovy k pokrytí poptávky našich klientů,“ uvádí Brůna a dodává, že nárůst poptávky po „zlatých cihličkách a mincích je tak silný, že některé slévárny a mincovny prodaly celé své zásoby v rekordním čase“.

Rostoucí poptávka a zároveň problémy s výrobou totiž působily nedostatek zlatých cihliček a mincí, které jsou populární mezi drobnými zákazníky. A to na celém světě. Výkonný ředitel největšího britského on-line obchodníka se zlatem – společnosti BullionByPost – Rob Halliday-Stein uvedl, že prodej zlatých mincí se zpětinásobil. „Je to bezprecedentní,“ sdělil CNN Business. 

Stejně se vyjadřují i další obchodníci. „Lidé chtějí nakupovat, nikoli prodávat zlato. Máme seznam kupců a oslovujeme e-mailem naše klienty, abychom zjistili, kdo si přeje prodat své zlato,“ sdělil agentuře Bloomberg zakladatel irské společnosti GoldCore Mark O’Byrne a dodal: „V současnosti připadá jeden nebo dva prodejci na každých 99 zájemců o nákup.“   

Kromě úprku investorů do bezpečných investic, jako jsou zlato, švýcarský frank či německé státní dluhopisy, ovlivnilo trh s fyzickým zlatem i to, že řada zpracovatelů zlata či mincoven snížila nebo zcela zastavila produkci kvůli karanténě.

Výpadek výroby

„Největší světové rafinerie se nacházejí ve Švýcarsku v regionu Ticino na italských hranicích, což je velký problém,“ upozorňuje Jankovský. V Ticinu se nicméně má v příštích týdnech obnovit aspoň v omezeném rozsahu výroba, což by pomohlo zajistit nabídku například zlatých cihliček.

Na zlato kromě drobných investorů sází i řada světových boháčů. Konkrétně egyptský miliardář Nagíb Savíris přikupoval v minulých dnech akcie těžařů zlata. V ruském Polymetalu má pak podíl nejbohatší Čech Petr Kellner.

Cena zlata přesáhla v současnosti úroveň 1600 dolarů za unci. Cenový vývoj v uplynulých týdnech přitom připomíná chování trhu během finanční krize a v následujících letech. Cena žlutého kovu se totiž během paniky na finančních trzích letos v březnu výrazně snížila, ale nyní opět roste. 

„V minulé krizi po sérii propadů (srovnatelných s těmi dnešními) zlato posílilo z 1000 dolarů až na 1900 dolarů za unci. Myslíme si, že investoři sázejí na to, že zlato má potenciál tento scénář zopakovat,“ shrnuje Jankovský.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video