Zlato zase začalo posilovat a lidé dělající z domova věnují hodiny denně práci přes čas

Ranní přehled podle Bloombergu

Ranní přehled podle Bloombergu Zdroj: E15.cz

Web E15 přináší přehled důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Optimistické trhy

Futures na americké akcie poukazují na znatelný růst. Indexy S&P 500, Nasdaq i Dow Jones by měly po zahájení obchodování poskočit o necelá čtyři procenta. Asijské akcie už výrazně posilují díky stimulačním opatřením americké centrální banky (Fed). Index tokijské burzy Nikkei si připsal přes sedm procent.

Čas vsadit na zlato?

Cena zlata opět začala růst, hodnota jedné unce šplhá na 1600 dolarů. Trh reaguje na včerejší oznámení americké centrální banky, která plánuje v zájmu pomoci tamní ekonomice neomezené skupování dluhopisů. Podle banky Goldman Sachs má navíc drahý kov období výprodeje nejspíš za sebou, nyní by prý ale stále mohla být dobrá příležitost k nákupu.

Boj o americký záchranný balíček

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států, demokratka Nancy Pelosiová, představila vlastní variantu toho, jak by měla vypadat federální pomoc ekonomice USA.

Její balíček je v porovnání se záměrem republikánů o 500 miliard dolarů velkorysejší, jeho hodnota tak má dosahovat 2,5 bilionu dolarů. Počítá mimo jiné s odkladem splátek úvěrů a nájmů v sociálních bytech. Zadluženým studentům by demokratický návrh rovněž odpustil 10 tisíc dolarů ze splátek školného. Na definitivní podobě záchranářských hospodářských opatření se zatím dvě hlavní americké politické strany nemohou shodnout.

Pracanti na home office

Karanténa nutí mnoho lidí vydělávat si z domova. Takové pracovní podmínky se mohou jevit jako benefit, v nynější praxi ale řadu zaměstnanců vedou k přesčasovým hodinám v porovnání se stavem před dvěma týdny. V USA se profesionálové pracující na dálku vystavují v průměru tříhodinnovým přesčasům denně, vyplývá to z dat společnosti NordVPN Team.

V Británii, Francii, Španělsku a Kanadě tito lidé dělají v průměru dvě hodiny denně navíc. Důvodem je mimo jiné to, že řada z nich začíná svůj pracovní den dříve než obvykle, neboť jim tolik času nezabírá dojíždění do kanceláře.

Strašidelný čínský kvartál

Čínské firmy mají za sebou vůbec nejhorší zaznamenané čtvrtletí. Poklesu ve srovnání s předchozím obdobím se nevyhnul žádný z hospodářských sektorů. Vyplývá to z pravidelného kvartálního průzkumu China Beige Book.

Němci plánují pomoc Itálii

Představitelé německé vlády jsou připraveni pomoci Itálii zvládnout koronavirovou pandemii. Vyslovili se pro poskytnutí nouzové půjčky z evropského záchranného fondu finanční pomoci.