Amazon může stavět v Dobrovízi, poslední překážka padla | E15.cz

Amazon může stavět v Dobrovízi, poslední překážka padla

Sklad Amazonu
Sklad Amazonu
• 
ZDROJ: Scottish Government, Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Středočeský krajský úřad zamítl obě odvolání proti umístění stavby hal internetové společnosti Amazon. Firma tedy už může u Dobrovíze stavět.

Termín zahájení stavby distribučních hal internetové firmy Amazon u Dobrovíze nedaleko Prahy se podle developera stanoví až po podepsání smlouvy mezi obcí a developerskou společností. Středočeský krajský úřad dnes zamítl odvolání obce Dobrovíz a občanského sdružení Občané pro Dobrovíz proti distribučnímu centru, což stavbu umožňuje, ale developer s obcí ještě upravují detaily smlouvy.

Zastupitelé Dobrovíze v únoru schválili memorandum o spolupráci a smlouvu s developerem, který chce distribuční centrum pro Amazon vybudovat. K memorandu pro přípravu a podporu projektu společnosti Amazon v Dobrovízi se v lednu připojil Středočeský kraj. Developerská společnost Panattoni Europe dál jedná s obcí Dobrovíz i občanským sdružením. „Ladíme ještě detaily smlouvy o spolupráci. Teprve po jejím podepsání budeme řešit termín zahájení stavby,“ řekl dnes ČTK Pavel Sovička z developerské společnosti Panattoni Europe, která stavbu zajišťuje.

Součástí smlouvy bude ještě dohoda Amazonu s ministerstvem průmyslu

Zda bude smlouva podepsána ještě v březnu, nebo později, nedokázal Sovička odhadnout. Do smlouvy budou podle něj pravděpodobně zahrnuty ještě výsledky očekávané dohody mezi Amazonem a ministerstvem průmyslu a obchodu. Výstavbu hal americké firmy od začátku provázejí v Dobrovízi i v druhém plánovaném místě Brně protesty občanů. Lidem se zejména nelíbí zvýšení dopravního ruchu, které provoz distribučních hal musí zákonitě provázet.

Stavební úřad v Hostivici loni v prosinci povolil změnu územního rozhodnutí kvůli umístění distribučního centra u Dobrovíze. Obec a sdružení Občané pro Dobrovíz podali proti rozhodnutí odvolání.

Krajský úřad dnes svým rozhodnutím potvrdil, že společnost Amazon na katastrálních pozemcích obce Dobrovíz stavět smí. „V současné době jistě mnoho lidí bez práce ocení nabídku až 3000 pracovních míst (v předvánoční době), se kterými projekt počítá,“ uvedl dnes středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD). Rozhodnutí kraje lze ještě napadnout žalobou u krajského soudu nebo podat podnět na přezkum na ministerstvo pro místní rozvoj.

Amazon ve střední Evropě rozšiřuje síť

Kromě centra v Dobrovízi u Prahy má vzniknout také centrum v Brně v lokalitě Černovické terasy. Internetová společnost chce do výystavby obou center investovat stovky milionů eur. Každé prý zaměstná minimálně 1500 lidí. Oba sklady se mají stát součástí sítě 25 podobných provozů rozmístěných v sedmi evropských zemích.

Výstavbu velkých logistických center plánuje Amazon také v Polsku. Firma počátkem loňského října oznámila, že v příštích dvou letech vybuduje u našich severních sousedů tři areály. V každém z nich by mělo pracovat dva tisíce lidí, další tři tisíce bude Amazon najímat jako sezónní zaměstnance.

Amazon
Amazon je největším a jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Jeff Bezos firmu založil v roce 1994 a stále ji vede. Svou činnost na internetu Amazon zahájil v červenci 1995 a nyní

Slovensko láká Amazon na pobídky i jednodušší schvalování

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video