Americká armáda používá nelegální software. Škoda je půl miliardy dolarů | E15.cz

Americká armáda používá nelegální software. Škoda je půl miliardy dolarů

Americká armáda používá nelegální software. Škoda je půl miliardy dolarů
Jednotky americké armády (na snímku) operovali v rámci akce „Atlantic Resolve“ (Atlantická rozhodnost) také v Litvě.
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: U.S. Army Europe Images via Flickr

Živě.cz
Markéta Mikešová

Americká armáda používá nelegální kopii softwaru pro 3D vizualizaci, který nainstalovala na tisíce počítačů. Tvrdí to společnost Bitmanagement, jež software vyrábí. Armádu nyní obvinila z úmyslného porušení autorského práva a požaduje po ní více než půl miliardy dolarů, což je hodnota nezaplacených licencí.

Program, který armáda údajně používá v rozporu s licencí, se jmenuje BS Contact Geo. Slouží k 3D vizualici terénu a podle slov společnosti z něj byla před časem armáda nadšená. Mezi roky 2011 a 2012 jej zakoupila pro 38 počítačů. „Armáda zakoupila 38 individuálních licencí pro testovací účely,“ píše společnost ve své stížnosti.

Následně se začaly obě strany mezi sebou domlouvat na zakoupení více licencí. Bitmanagement ale zanedlouho zjistil, že software je již nainstalovaný na 100 000 armádních počítačů. „Zatímco pokračovalo vyjednávání o zakoupení více licencí, armáda program zkopírovala a nainstalovala bez vědomí společnosti na masivní počet počítačů,“ pokračuje dále stížnost.

Armáda údajně dokonce v programu vypnula možnost sledování na kolika zařízeních je nainstalovaný. Bitmanagement proto nyní požaduje odškodnění 600 000 milionů dolarů. Jedna kopie BS Contact Geo stojí 1067 dolarů, takže tato částka odpovídá nezaplaceným licencím.

Autor: Živě.cz, Markéta Mikešová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!