Angličtina na rovinu: Trochu Freuda | E15.cz

Angličtina na rovinu: Trochu Freuda

Angličtina na rovinu
Angličtina na rovinu
• 

Darren Crown

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jeden můj český přítel zaslechl anglicky mluvícího kolegu, jak svého šéfa označuje přídavným jménem „anal“, a zeptal se mě nesměle, zdali se v šéfově kanceláři neděje snad něco nemístného. Ujistil jsem ho, že hovor se netýkal sexuálních zálib.

„Anal“ je zde zkrácením výrazu „anal retentive“ (myšleno análně retenční osobnost) a je převzaté z teorie Sigmunda Freuda. Pokud nejste s Freudem obeznámeni, o něm se všeobecně uznává, že se zasloužil o založení psychologie jako výzkumného oboru, a tím pádem objevil zcela nový způsob vydělávání peněz bez práce. Ne, nerozporuji, že byl génius.

Byl první, kdo se jal prozkoumat mechanismy působení nevědomí. Bez něj by ani neexistovalo celé jedno knižní odvětví svépomocných knih. Také Isaac Newton byl génius a ten si zase rád vpichoval jehly do očí. Kdo jsem já, abych na někoho ukazoval prstem?

Freud postuloval jednotlivé etapy dětského vývoje. Nejprve je „orální stadium“, kdy dítě zakouší svět a získává největší uspokojení skrze ústa. Freud se domníval, že události v tomto stadiu by mohly vést k tomu, že se z člověka stane buďto družný lev salonů a požitkář, nebo ctižádostivý a sobecký tyran, který chce všechno.

Nočník jako trůn

Vše se mělo odvíjet od toho, kdy a jak matka odstavila své děcko od kojení, a tohle vyústilo v celá desetiletí, co si ženy kvůli tomu dělaly nemnohé starosti.

Pokud hrůza z života nezachvátí dítě už v orálním stadiu, další na řadě je takzvané anální stadium, tehdy se dítě učí ovládat své tělesné funkce, tj. nacvičuje chození na nočník. Nevybíravě drsný nácvik chození na nočník, erotické pocity spojené se „zadržováním potřeby“ nebo to, že se dítě naučí používat svou tělesnou funkci jako způsob sebevyjádření, se mohou odrazit v pozdějším vývoji.

Análně retenční osobnost pak potlačuje své pudy, je panovačná, úzkostlivě přepečlivá v titěrných detailech a neústupná. Stačí si v duchu představit nemluvně s úporně zaťatou tvářičkou, kterak se všemocně soustředí na to, aby udrželo svěrač zavřený, a jste doma. U kolegů a nadřízených má tohle často spojitost s nezvykle uklizenými pracovními stoly (vždycky špatné znamení) a až malichernou pozorností věnovanou sebemenším drobnostem, která je obecně ztrátou času pro všechny. Takže pokud uslyšíte, že se o někom říká, že je „anal“, řeč je o tomhle.

Je ovšem fakt, že Freud vymyslel ještě jiný osobnostní typ spojený s výkaly a ten je příliš zábavný, než abych ho nezmínil. Jde o „anal explosive“ (análně expulzivní), opak análně retenční osobnosti. To jsou lidé náchylní k emočním výlevům, dezorganizaci, příliš velikému sebevědomí a všeobecné bezstarostnosti. Jinými slovy mají ve zvyku kálet na všechno a na všechny. Je to obrázek osobnosti, která nechává věci zajít až k bodu zlomu a pak vypustí všechno ven… explozivně.
Myšlenka, že tak velká část chování vašich kolegů je v samé podstatě založena na sračičkách, je jedním z Freudových přesvědčivějších postřehů.

Ptejte se a diskutujte s autorem sloupku na crown@mf.cz

Autor: Darren Crown

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video