Atleti v Kolíně slaví kulatiny. A vzpomínají na cihly | e15.cz

Atleti v Kolíně slaví kulatiny. A vzpomínají na cihly

Kubelka Aleš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kolínská atletika slaví sto deset let od svého založení. Jako dárek dostane novou atletickou dráhu a špičkové zázemí.

Práce nadšenců a týmový duch. Na tom stála kolínská atletika celou svoji stodesetiletou existenci. „A zdobí ji to dodnes,“ říká předseda atletického oddílu Sokola Kolín Jiří Tuček.

Od škváry po spurtan

Kolínští atleti trénovali a závodili až do padesátých let na škvárovém hřišti fotbalového stadionu AFK. Na škárovém oválu působil oddíl i po svém stěhování v roce 1956 na sokolské cvičiště. Před patnácti lety byl černou drť položený moderní tartan. „A letos jsme v areálu v Borkách dokončili čtyřsetmetrový ovál ze spurtanu (umělohmotný povrch atletických drah – pozn. aut.). Věřím, že i díky tomuhle kvalitnímu sportovišti přitáhneme další zájemce o atletiku. Navíc nám to umožní pořádat kvalitní republikové soutěže,“ věří Tuček. V sousedství dráhy ještě v příštím roce vyroste moderní regenerační zázemí pro sportovce. Premiérové atletické klání na novém oválu je naplánováno na duben 2011.

Saxovi židle nestačily

Kolín vychoval řadu atletických osobností. Václav Drozda byl ve třicátých letech několikanásobným mistrem republiky v přespolním běhu. Na přelomu čtyřicátých a padesátých let zářil Antonín Saxa v tyčkařském sektoru. K němu se váže i letitá úsměvná historka. „V té době se ve Vyškově konalo tyčkařské mistrovství a Saxa začal skákat až v době, kdy už ostatní vypadli. Přeskočil laťku na stojanech, které už nebylo možné vysunout výš. Organizátoři to museli řešit, tak běželi do kanceláře pro židle, kterými podložili stojany. Antonín však laťku opět přeskočil. Nakonec podložili židle cihlami. Saxa však opět nezaváhal,“ vypráví Tuček.
V šedesátých letech byl jedním z nejlepších výškařů v zemi Petr Elbogen a v roce 1971 se stal mistrem Evropy ve štafetě sprinter Luděk Bohman. Na konci minulého století pak na atletickém okruhu zářila vytrvalkyně Renata Hoppová (rozhovor čtěte na jiném místě strany – pozn. red.) Současným nejzářivějším klenotem kolínské atletiky je kladivářka Kateřina Šafránková. Dvojnásobná nejlepší sportovkyně Kolína předloni vybojovala stříbro na mistrovství světa atletů do dvaadvaceti let. Atletku ze Zásmuk u Kolína čeká příští rok hned několik výzev na jednou. „Prioritou bude start v Ostravě. Chci se tam blýsknout a třeba i víc než obhájit druhé místo,“ připomíná světový šampionát do dvaadvaceti let, který uspořádá severomoravské město (o Šafránkové čtěte také na www.sedmicka.cz).
Atleti z Kolína vždy upřednostňovali týmové pojetí. Jak jsou tedy na tom jejich družstva? „Ženám těsně unikl postup z baráže do extraligy. A muži neměli daleko do stejné baráže,“ říká Tuček.

K oslavám i DVD

Ještě větší radost dělají předsedovi kolínské atletiky nadějní sportovci. „Talentů máme v oddíle hned několik. Uvidíme, jak své nadání zúročí,“ přemítá Tuček, zároveň trenér kladivářky Kateřiny Šafránkové.
Pomoci začínajícím atletům má i nové sportovní středisko propojené se sedmou základní školou v Kolíně. „Sportovní atletické třídy jsou určené pro žáky z Kolína a okolních vesnic, kteří mají seriózní zájem o sport,“ tvrdí Tuček.
Dvacátého listopadu se lidé spojení s kolínskou atletikou sejdou v městském společenském domě, aby oslavili kulaté výročí oddílu. „Chystáme výstavu archivních fotografií, almanach a DVD ke 110 letům kolínské atletiky,“ tvrdí Tuček.

Autor: Kubelka Aleš

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery