Bakala zvedá nájemné | e15.cz

Bakala zvedá nájemné

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Průměrně o sedm korun na metr čtvereční naroste nájemné v bytech, které spravuje společnost Zdeňka Bakaly RPG.

Zdražení čeká nájemníky od prvního ledna, kdy v republice končí regulované nájemné. Bakalova společnost vlastní na Ostravsku 44 tisíc bytů. Konkrétně v Ostravě platí lidé s regulovaným nájemným zhruba padesát korun na metr měsíčně, po Novém roce budou platit přibližně sedmapadesát korun za metr měsíčně. U padesát metrů velkého bytu tak nájemné vroste zhruba o 350 korun. Nájemníci dostávají dopisy oznamující zvýšení nájemného právě v těchto dnech.
„Spousta lidí se bojí, že na zvýšené nájemné nebude mít. Chtějí se soudit,“ reaguje na zprávy o zdražení Roman Macháček ze Sdružení nájemníků OKD. „Už dnes je roční nájem v průměrných bytech vlastněných RPG čtyřicet tisíc korun. Hrozí, že za několik let se zvedne na dvojnásobek,“ konstatuje Macháček.
Podle něj je takové podnikání s byty někdejších zaměstnanců OKD nemravné. „Stále usilujeme o to, aby byly byty nájemníkům prodány, nebo aby byly alespoň převedeny na obce,“ říká Macháček. Lidé se sdružení nyní radí nájemníkům, aby nové výměry nájemného nepodepisovali bez předběžného důkladného posouzení. „A to nejlépe právníkem,“ radí Macháček.
Petr Handl, mluvčí společnosti RPG oponuje, že společnost se snažila zvýšení nájemného řešit citlivě, aby nepoznamenalo sociální situaci rodin. „Lidé zjistí, že navyšování není tak závratné a že vyváží zvýšení rychlosti oprav našeho bytového fondu,“ dodává Handl.
Částku o které se bude nájemné zvyšovat podle Handla společnost konzultovala se starosty i s ministerstvem pro místní rozvoj. „I ministr Kamil Janovský na nás apeloval, aby zvýšení reflektovalo sociální situaci v regionu,“ doplňuje Handl.
Nájemníci v Ostravě na nové výměry většinou ještě čekají. „Nic jsme zatím nedostali. Lidé se samozřejmě obávají, co přijde,“ říká další z Bakalových nájemníků, Zdeněk Pavlíček.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video