Bankám rostou IT výdaje, za technologické projekty utratily o pětinu více | E15.cz

Bankám rostou IT výdaje, za technologické projekty utratily o pětinu více

Bankám rostou IT výdaje, za technologické projekty utratily o pětinu více
UniCredit Bank
• 
ZDROJ: UniCredit Bank

Jaroslav Bukovský

Držet krok s dobou v oblasti mobilního a internetového bankovnictví stojí finanční ústavy stále více peněz. Banky z velké české pětky vydaly loni za technologické projekty až o pětinu více peněz než předloni. Účty za IT tak rozvířily klidné vody bankovních nákladů. Právě prostředky věnované do vývoje technologií totiž některým z velkobank obrátily mnohaletý trend nákladových škrtů.

„V oblasti informačních technologií investujeme desítky milionů korun ročně, loňské investice vzrostly o dvacet procent, a to vzhledem k většímu důrazu na digitální prodej,“ uvádí Petr Plocek z UniCreditu. Poprvé po pěti letech loni vzrostly i náklady České spořitelny.

„Stalo se tak především kvůli rostoucím nákladům na IT projekty spojené s digitálními aplikacemi,“ uvádí zpráva banky jako hlavní důvod třísetmilionového nákladového růstu. Dokonce o šest set milionů korun na nákladech více vydala i ČSOB. „Rozhodly především investice do digitálních služeb,“ dodává mluvčí banky Pavla Hávová.

Výdaje na technologie vzrostly o pětinu. Shodují se na tom největší tuzemské banky.

„Dynamicky rostou zejména náklady na zajištění bezpečnosti dat,“ říká na adresu IT položek Vladimír Jeřábek z představenstva Komerční banky.

Celkové náklady velkých bank loni v průměru vzrostly o více než tři procenta, vedle účtů za technologie si z bankovních zisků vzaly své i rostoucí náklady na regulaci. Banky naopak nákladově těží ze stále se lepšící disciplíny dlužníků. Navzdory růstu poskytovaných úvěrů totiž náklady na nesplácené úvěry stále klesají.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!