Barevné favely: potěmkinovské vesnice Ria | E15.cz

Barevné favely: potěmkinovské vesnice Ria

Barevné favely: potěmkinovské vesnice Ria
Barevná favela v Riu
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

nes

Cihlové domy nalepené jeden na druhý v kopcích Rio de Janeira – to jsou slumy, chudinské čtvrti, takzvané favely. Tato místa jsou proslulá každodenní kriminalitou, obchody s drogami a přestřelkami mezi gangy. Před časem se ale dva nizozemští umělci rozhodli poněkud změnit obraz favely v kaleidoskop barev. Co na tom, že jde tak trochu o „Potěmkinovu vesnici“, Rio de Janeiro potřebuje před nadcházejícím světovým šampionátem ve fotbalu a olympiádou patřičně nalíčit svou tvář.

Komunita v chudinské čtvrti Santa Marta se pod vedením dvou umělců, Dre Urhahna a Jeroena Koolhaase, pustila do proměny svého prostoru v živé dýchající plátno.

S pomocí dvou nizozemských umělců a barvářské firmy Coral je nyní z hlavního náměstí barevný kaleidoskop. „Tohle dalo komunitě život, „řekl malíř Edimar Marcelinho Franco, který pomáhal s malováním 34 budov. „Lidé budou překvapeni, řeknou si – wow, to je pěkné, to nemá nic společného s ošklivým obrazem favely.“

Favela v RiuFavela v RiuAutor: Profimedia.cz
Favely se potýkají s každodenní kriminalitou

S nápadem přišli Dre Urhahn a Jeroen Koolhaas poté, co navštívili favely v Riu už v roce 2005, kdy tu natáčeli hiphopový klip.

„Měli jsme jasnou vizi, aby mladí lidé prostřednictvím malby vyjádřili něco o svém životě a svém životním prostředí. Aby se vlastně stali umělci, kteří s jistou pýchou sdělí okolnímu světu něco o svém životě,“ řekl Urhahn. Pozornost veřejnosti upoutala například velká nástěnná malba chlapce pouštějícího draka, média pak zaujal betonový svah pomalovaný rybami skákajícími do řeky.

Barevná favela v RiuBarevná favela v RiuAutor: Profimedia.cz
(zleva) Jeroen Koolhaas a Dre Urhahn při práci na uměleckém zlidšťování favely

Umělci pracovali s mladíky v jednom nejnebezpečnějších slumů Vila Cruzeiro. Dnes se dá jen těžko říci, že by městské malby zmenšily kriminalitu, každopádně však nabídly místní mládeži jinou možnost seberealizace, než jen v kšeftování s drogami.

Barevná favela v RiuBarevná favela v RiuAutor: Profimedia.cz

Ukazuje se, že mnozí této možnosti využili a sociálně-umělecká akce přece jen přinesla jisté plody; pozvedla sebevědomí místních obyvatel a znovu přilákala do favely turisty, jejichž zvědavost už vábí něco jiného než ošklivost.

Autor: nes
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!