Bezpilotní letouny pronikají do „civilu“, využívají je i farmáři | E15.cz

Vše o designu

Vše o designu Vstoupit do speciálu

Bezpilotní letouny pronikají do „civilu“, využívají je i farmáři

Bezpilotní letouny pronikají do „civilu“, využívají je i farmáři
Framářský dron
• 
ZDROJ: 3DRobotics

Marek Schwarzmann

Létající drony začínají ze svých původně čistě armádních misí pronikat do nejrůznějších civilních oborů. Po australské firmě Zookal, která jako první začala pomocí dronů roznášet knihy, skripta, jídlo a pití a úvahách amerického Amazonu o začlenění létajících robotů do procesu dodávky zboží, se objevila firma 3D Robotics, která vyrábí drony (nejen) pro farmáře.

„Nároky na efektivitu v zemědělství jsou každé desetiletí stále větší a větší, zemědělci musí „nakrmit“ mnohem více lidí ze stejných nebo dokonce menších ploch půdy,“ vysvětluje Chris Anderson, ředitel americké společnosti 3D Robotics, který stojí za nápadem k netradičnímu nasazení dronů.

Létající roboti podle něj jsou schopni kromě „obyčejného“ monitoringu stavu zavlažování na rozsáhlých polích také distribuovat a přesně dávkovat nejen potřebné hnojivo, ale také pesticidy. „Už běžný monitoring a sběr dat o farmě může snížit primární náklady na provoz, optimalizovat množství hnojiv a užívaných chemikálií. Majitel farmy může pouze létat nad svými rozsáhlými pozemky a kontrolovat, zda jeho úroda potřebuje postřik, nebo ještě ne,“ říká Anderson. „Možná se to nezdá, ale zemědělci již nyní využívají roboty, kteří automaticky dojí krávy a GPS lokátory jim samy navigují traktory na polích. Proč by nemohli mít přehled o svých rozlehlých farmách díky dronům?“ dodává.

Pro hraje také to, že při nasazení dronů na farmách odpadají problémy se zachováním soukromí a bezpečnosti – na rozsáhlých polích se jednoduše nevyskytují lidé, kteří by si mohli stěžovat. Výtvory robotického průmyslu jsou však v současné době stále příliš komplikované a drahé, proto 3D Robotics pracuje na tom, jak zařídit, aby si každý mohl dovolit úvahu, zda a jak by ke své práci mohl využít robota/drona. Firma nyní v Californii pořádá série workshopů, v nichž s účastníky z různých oborů „vymýšlí“, kde a jak nejlépe by šly drony ještě nasadit. První létající roboty již využívají zemědělci z Mexika a jihu USA.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!