Bitcoiny jsou peníze, rozhodlo Německo | E15.cz

Bitcoiny jsou peníze, rozhodlo Německo

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: BTC Keychain

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německé ministerstvo financí uznalo virtuální měnu bitcoin, kterou považuje za "soukromé peníze". Ministerstvo se k bitcoinům vyjádřilo na dotaz poslance Franka Schäfflera, který je členem finančního výboru parlamentu.

„Federální vláda tak vůbec poprvé uznala bitcoiny za soukromé peníze,“ uvedl Schäffler v reakci na odpověď německého ministerstva financí. Pro uskutečňování komerčních transakcí s bitcoiny bude ale nutné získat povolení spolkového úřadu BaFin.

Rozhodnutí mimo jiné znamená, že na komerční zisky spojené s bitcoiny se od nynějška bude vztahovat 25procentní daň. Soukromé využití virtuálních peněz bude ale daňových odvodů ušetřeno.

V červenci vznikla v Německu první obchodní platforma pro bitcoiny v Evropě, která přímo spolupracuje s bankou Fidor podléhající finančnímu dohledu.

Na bitcoinu je založena řada legálních investičních fondů a obchoduje se s ním na specializovaných burzách. Začátkem srpna ho za legitimní platidlo uznal soudce amerického federálního soudu v Texasu. Tento verdikt padl v procesu s podvodným fondem využívajícím digitální peníze.

Nekontrolovaná měna může lákat podvodníky

Bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Kybernetickou měnu „tiskne“ síť počítačů podle softwaru, který uvolňuje nové mince stabilním, avšak stále pomalejším tempem. Počet jednotek v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.

Růst počtu bitcoinů do roku 2033

Růst počtu bitcoinů do roku 2033 Autor: wikipedia

Hodnota bitcoinu v letošním roce zaznamenala prudké výkyvy a z lednových 13 dolarů (252 Kč) se na jaře vyšplhala až na 266 dolarů (asi 5150 Kč). Nyní se pohybuje okolo 110 dolarů (2130 Kč). Někteří označují bitcoiny za měnu budoucnosti, jiní je naopak považují za formu pyramidových her.

Evropská centrální banka uklidňuje, že díky svému omezenému napojení na reálnou ekonomiku nemohou ani velké výkyvy virtuálních měn narušit jejich finanční stabilitu. Banka ovšem upozorňuje, že bitcoiny mohou být kvůli absenci zákonného rámce snadno zneužity k podvodům či praní špinavých peněz.

Britský list The Telegraph koncem července napsal, že Thajsko se stalo první zemí na světě, která bitcoiny zakáže. Společnost Bitcoin Company Limited měla v Thajsku prezentaci, po jejímž skončení ale členové výboru centrální banky doporučili záměr uznat bitcoin jako platidlo zamítnout. Na virtuální měnu podle nich nejsou uzpůsobeny zákony.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video