Bludičky jdou krajinou. Ivana Jelínková je jim už roky v patách

Turisté z Mostu nehoní stovky kilometrů „do nohou“. Scházejí se pro legraci.

Je mrazivá nevlídná noc. Ani psa by nevyhnal. Za okny fučí vítr z hor. Péřová duchna vybízí k pokušení. Ale ne. Nenecháme se zlákat. Kamarádi čekají.

Takové myšlenky se honí hlavami turistů z mostecké Lokomotivy, když si balí věci na noční listopadový výsadek. Jednu z mnoha akcí, které pro ně Klub českých turistů pořádá.
„Nejsme formální. Vymýšlíme spoustu akcí, kde zažijeme adrenalin i legraci,“ říká předsedkyně klubu Ivana Jelínková.

Noční výsadek je už tradicí. „Vyvezeme lidi do Krušných hor. Neřekneme dopředu kam,“ vypravuje tajemně Jelínková.
Po skupinách vysadí své svěřence na různých místech. S baterkami, placatkou s něčím na zahřátí, mají jediný úkol. Včas dojít do stanoveného cíle. Ten je třeba na Mníšku v hospodě. Vloni šli přes rozhlednu Jeřabina. Nasvítili ji svíčkami. Zářila do tmavé noci efektně a emotivně. Mladé i ty starší bludičky šly setmělou krajinou a prožívaly nepopsatelné.
V jiných letech měly cíl na Lesné, Nové Vsi, Klínech nebo na Dlouhé Louce.
„Letošní je zatím pro naše turisty tajemstvím,“ dodává Ivana Jelínková.

V psané historii nemá Lokomotiva obdoby

Hlavně ona je strůjcem všech těch bláznivých nápadů. Nesnáší nudu. Pro tuhle vlastnost vede klub jedinečně. Tak, že v Čechách nemá obdoby.

Klub českých turistů Lokomotiva Most sdružuje i celé rodiny s dětmi. A to je v psané historii všech českých turistických klubu ojedinělé. „Máme sto členů. Nejmladšímu jsou dva roky. Nejstarší, Bohumil Hlaváč, oslavil sedmaosmdesátku,“ neskrývá obdiv Jelínková.
Členové nejsou pouze z Mostu, ale také z Prahy, Teplic, Lán, Chomutova, Litvínova a Jirkova.

Punc starců v pumpkách putujících s batohem

V novodobých dějinách dostali turisté nálepku starců v pumpkách, s batůžkem na zádech, putujících po pamětihodnostech měst nebo po horách. V Mostě to vzali za opačný konec. Sice také putují po horách a přírodních krásách, ale k tomu se výborně baví, berou život s nadhledem a vymýšlejí legraci.

„Nám nejde o fádní pochody. Nebojíme se ani větších a náročnějších cílů. Hlavně, když nás na konci čeká příjemné překvapení,“ konstatuje Ivana Jelínková. Vzešla z oddílu Klubu českých turistů pro děti, který v Mostě kdysi existoval. „Bylo mi deset let. Užili jsme si spoustu legrace a já pochopila, že turistika není o hltání našlapaných kilometrů,“ ohlíží se zpátky žena, které je smysl pro humor vlastní.

Hnacím motorem mostecké Lokomotivy je Ivana Jelínková už patnáct let. Turistice věnuje velký kus z koláče svého času. Zvládá ji dohromady s rodinou a náročným povoláním učitelky v mostecké speciální škole.

Ke všemu ještě nedávno dokončila vysokoškolské pedagogické studium. „Mojí velikou láskou je vysokohorská turistika. Dobíjí mi baterky,“ svěřuje se Jelínková. Vymýšlí nejrůznější přechody hor v Čechách i v zahraničí. Pro své svěřence pořádá každoročně na čtyři desítky akcí.

Pěšky, na běžkách, kolech, raftech

Turisté z mostecké Lokomotivy dobře znají výlety pěšky, ale i na kolech, na běžkách, na lodích, raftech, lyžích, snowboardech, se severskými holemi, na koloběžkách, kolečkových bruslích. „Nevymýšlím všechno sama. Mám kolem sebe výborový tým a spoustu dobrých kamarádů,“ rozkládá rukama předsedkyně klubu.

Ve výboru jsou Stanislav Bureš, Gabriela Zichová, Iveta Lipinerová, Martina Kuncová a Petr Sýkora. Všichni se na činnosti klubu podílejí nezištně. Program motivují touhou uvolnit se, pobavit, hodit starosti za hlavu. „Turisté většinou chodí pro výkony.

My i pro legraci,“ smějí se společně. Plánují víkendy, dovolené v létě i v zimě. „Nikdy jsme se neuzavírali jen pro sebe. I když pořádáme vlastní akce pro lidi, jako třeba Pochod za Přemyslem Oráčem, lyžařský přejezd z Klínů do Klínů, ani naše klubové výlety neomezujeme. Kdo chce, může se přidat,“ vyzývá Stanislav Bureš.

Sto padesát dětí a jejich rodičů pravidelně vyhledává dopoledne plné soutěží Z pohádky do pohádky, které mostečtí turisté z Lokomotivy tradičně rok co rok opakují.
„Mám radost, když se lidé vracejí. Možná to zní dost omšele, ale mladí jsou skutečně budoucí krví každého oddílu,“ zvažuje nahlas známé pravidlo předsedkyně Jelínková.
Proto jsou náctiletí středem jejího zájmu. Je jí jasné, že teenagery baví úplně něco jiného než střední generaci.

A tak pro ně vymýšlí něco extra. Fantazii meze neklade. „I v tomhle věku jsou hraví a baví je soutěžit. A tak jsme svištěli na igelitových pytlích po upravené trati, jezdili v motokárách, vyzkoušeli si paintball a mnoho dalšího. Ukazuji jim, co všechno turistika nabízí. Ať si pak do života sami vyberou,“ podotýká Jelínková.

Osmdesát lidí pohromadě na dovolené

Plný ranec zábavy si užijí, když vyrazí na společnou dovolenou. Jak se snese třeba i osmdesát lidí pohromadě? „Jednoduše. Přehnaná organizovanost u nás nefrčí. Prostě dáváme lidem volnost. Když má někdo nápad, tak ho sám uskuteční a ostatní se zpravidla rádi připojí,“ sděluje Martina Kuncová.
Dovolené jsou proto jiné než pravidelné výlety přes rok. „Mamka jinak každou akci připravuje do sebemenších detailů, možná až s přehnanou zodpovědností za každého. Kdyby měla tu moc, ovládala by počasí, aby pokaždé vyšlo a lidem se na výletech líbilo,“ hodnotí vlastnosti Ivany Jelínkové její synové Michal a Martin.

Když už zlátlo listí na stromech, vyrazili mostečtí turisté na společný víkend do Českosaského Švýcarska, udělali si výlet do Německa na skalní hrad Neurathen a most Basteibrücke, na vrchol Loučné, na Ranou a Oblík, kde pouštěli draky. „Prostě se celý rok nenudíme,“ přitakávají všichni členové výboru. Také cyklisté ještě neuklidili kola do sklepa. O pravidelné středeční vyjížďky na kolech do okolí Mostu mají pořád velký zájem.

Tajný noční výsadek turisté plánují v pátek 12. listopadu. „Zatím je tajemstvím, kam letos lidi vyvezeme,“ skrývá start i cíl předsedkyně klubu.
Na sklonku listopadu chystají ukončení turistické sezony. Ne v hospodě u piva, ale v tělocvičně mostecké základní školy speciální, kde Ivana Jelínková vyučuje handicapované děti. Chlapi si zahrají fotbal, ženy si protáhnou tělo cvičením a děti si zahrají stolní tenis.
„Na začátku adventního času si pěšky zajdeme na výlet do Korozluk. Bude tam na zámku dobové tržiště se spoustou tradičního vánočního zboží,“ listuje diářem Jelínková.

Dodává, že se těší, až si vlastnoručně nazdobí perníčky a k tomu mezi trhovci popijí voňavý punč.
Advent také společně oslaví koncertem, který pro ně připraví jejich kamarádi z folkové kapely Bob a Bobci. U svařeného vína se už tradičně sejde většina členů oddílu.
Celoroční sezonu završí memoriálem Jaroslavy Machovcové, lyžařským přejezdem z Komáří vížky do Nového Města.
Turistický oddíl Lokomotiva Most letos slaví už šestačtyřicáté narozeniny.