Čech v lize amerického fotbalu NFL? Kysilka věří, že další šance přijde

Miroslav Kysilka

Miroslav Kysilka Zdroj: Česká asociace amerického fotbalu

Miroslav Kysilka
Americký fotbal, ilustrační foto
Hard Rock Stadium Miami se stane dějištěm letošního Super Bowlu.
Kansas City Chiefs se ve finále NFL  spoléhají na quarterbacka Patricka Mahomese.
Quarterback 49ers Jimmy Garoppolo oslavuje postup do Super Bowlu.
6
Fotogalerie

Pokud má někdo blízko k tomu, stát se jednou prvním Čechem v nejlepší soutěži amerického fotbalu světa NFL a třeba okusit atmosféru svátku tohoto sportu Super Bowlu - letošní finále zámořské ligy NFL je na programu v neděli - pak je to Miroslav Kysilka. Hráč Prague Black Panthers už má za sebou jeden kvalifikační kemp určený potenciálním posilám některého z týmů NFL. Doufá, že příští šanci, s níž počítá, by mohl zužitkovat.  

Pracuje v kanceláři jako daňový poradce, studuje Vysokou školu ekonomickou a také nastupuje jako ofenzivní lajnař pražských černých panterů. Jeho snem je stát se profesionálem v americkém fotbalu a získat angažmá v americké NFL. Kdyby taková šance přišla, klidně se prý vzdá práce, nechá školy a všechno hodí za hlavu.

Miroslava Kysilku už delší dobu sledují skauti z USA. Loni ho pozvali na NFL International Scouting Combine do Německa. Kromě něj trénovalo pod dohledem slavných koučů dalších 31 talentů z celého světa. „Se svými dvěma metry a 145 kilogramy mám docela dobré fyzické proporce. Věřím, že jsem skauty zaujal a snad bych mohl výhledově odcestovat do USA a pokračovat dále v přípravném programu,“ říká pětadvacetiletý Kysilka.

Osm týmů NFL má jedno volné místo navíc pro mezinárodní hráče. Skauti americké fotbalisty z jiných kontinentů loví před sezonou v různých mezinárodních programech. Po testu v Evropě je posílají už na zámořské oťukávání.

„Jsem se skauty ve spojení. Už v počátcích poznávání byli v rozhovorech velmi detailní. Chtěli vědět úplně všechno od sportovního, osobního a dokonce i intimního života. Zajímali se o všechny lékařské zákroky, které jsem prodělal, dále jaké léky užívám,“ popisuje Kysilka, který začal hrát americký fotbal v 16 letech.

Letos ještě pozvánku do tréninkových kempů přímo v Americe nedostal. „V porovnání s těmi nejlepšími ofenzivními lajnaři mi nejvíc schází jejich atletická výbava a obecně jejich atletické dovednosti,“ uvědomuje si. „U silových testů jsou mé výkony odpovídající, má herní inteligence je na dobré úrovni,“ dodává k parametrům, které skauti a kouči sledují a vyhodnocují.

„Mám víceméně přislíbené místo na NFL Combine v příštím roce. Příští rok se o to zase porvu a věřím, že obohacen o zkušenosti z prvního pokusu budu úspěšnější a NFL budu zase blíž,“ plánuje Kysilka.