Český Avast kupuje rivala AVG za 32 miliard, v hotovosti | E15.cz

Český Avast kupuje rivala AVG za 32 miliard, v hotovosti

Pavel Baudiš (vlevo) a Eduard Kučera, zakladatelé firmy Avast
Pavel Baudiš (vlevo) a Eduard Kučera, zakladatelé firmy Avast
• 
ZDROJ: Dalibor Dostal

Karel Javůrek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Český výrobce bezpečnostního softwaru Avast Software se dohodl na převzetí nizozemského konkurenta AVG Technologies za 1,3 miliardy dolarů (téměř 32 miliard korun). Avast zaplatí za každou akcii AVG 25 dolarů v hotovosti, využije k tomu z části vlastní zdroje, z části úvěr od Credit Suisse Securities.

Převzetí rivala AVG by mělo posílit pozici firmy na rozvíjejících se trzích, tvrdí agentura Reuters. Kupní cena je o třetinu vyšší než středeční závěrečná hodnota akcií AVG na burze. Akvizice umožní Avastu ještě více rozšířit působení, podle dat z minulého roku držel tržní podíl kolem 21,4 procenta.

Podle analytické firmy IDC se Avast zařadí mezi pět největších světových hráčů v oboru. „Obě firmy byly silné v regionu střední a východní Evropy, ale kombinace technologií a rozšíření na trhu vytváří výzvu pro zbytek trhu, kde historicky dominují firmy z USA nebo středo- a východoevropského regionu,“ uvedl Alexej Proskura z IDC.

Spojení firem znamená do budoucna efektivnější zásah většího počtu uživatelů a lepší přípravu na internet věcí s poskytování bezpečnostních produktů pro tento segment. Větší investice mohou zrychlit vývoj produktů a služeb, což by mohl být problém pro konkurenční antivirové společnosti jako je například slovenský Eset. Produkty Avast už dnes používá přes 230 milionů uživatelů a v kombinaci s AVG půjde o více než 400 milionů uživatelů, přičemž 160 milionů z nich je na mobilních zařízeních.

Efekt na koncové uživatele nebude podle analytika J&T banky Pavla Rysky v nejbližší době žádný a i v delším období bude omezený. „Pro Avast má akvizice smysl ve dvou rovinách. Za prvé, AVG poskytuje větší spektrum služeb než jen klasický antivirus. Zajišťuje ochranu dat pro americké mobilní operátory, koupila firmu Privax poskytující ochranu soukromí a šifrování, atd. Akvizice AVG tak Avastu může přinést nové technologie a nové zákazníky. Za druhé, AVG je z mého pohledu více přítomná na světových trzích než Avast, a akvizice tak Avastu rozšiřuje působnost i geograficky,“ řekl.

Vzhůru na cloud?

Otázkou však zůstává, jak se podaří zasáhnout nové platformy. Antivirové společnosti totiž měly problém už s příchodem mobilních zařízení, která jsou více uzavřená a neumožňují a ani nepotřebují starý přístup známý z desktopu, kdy se do počítače dostávaly aplikace a soubory z různých zdrojů. Nebezpečné aplikace už se tak standardní cestou jen těžko dostanou přes samotné obchody s aplikacemi jako je App Store nebo Google Play a antiviry mají jen omezené možnosti přístupu do systému a k souborům.

Velké společnosti jako Microsoft a další si tak na vlastních severech vyvinuly vlastní detekci nebezpečných souborů a kontrola probíhá už v samotném cloudu, kde uživatelé mají soubory uložené a synchronizované. Do budoucna lze tak očekávat přechod z klientského zaměření hlavně na servery a cloud. Spojení Avastu a AVG by tak mohlo znamenat i následnou akvizici většího Avastu společnostmi jako Google, Microsoft a podobně.

„Jak Avast, tak AVG mají těžiště svých vývojových center umístěna právě v České republice - v Praze a Brně. Nejdůležitějším odbytištěm pro obě firmy jsou však Spojené státy americké, a tak tomu zůstane i po jejich spojení,“ uvedla firma Avast. Upozornila, že souhrnný počet uživatelů produktů Avast a AVG globálně přesahuje 400 milionů. „Věříme, že spojení sil s Avastem, soukromou firmou se značnými zdroji, plně podpoří naše růstové cíle a je v nejlepším zájmu našich akcionářů,“ dodal generální ředitel AVG Gary Kovacs.

Spojení je podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze znakem rostoucího významu ochrany a symbolizuje předzvěst možná skokového růstu trhu s bezpečnostními programy, který nastane v okamžiku, kdy takzvaný internet věcí a průmysl 4.0 vstoupí do praktického života masivní měrou. „Znásobení datových propojení a komunikace zařízení v domácnosti či v podniku sice zjednoduší denní život a dále zefektivní výrobu, současně vznikne ale prostor pro nežádoucí a úmyslně vedené zásahy zvenčí, čemuž by měly bránit právě produkty firem jako Avast a AVG,“ uzavřel.

Vizitky Avast Software a nizozemské AVG Technologies
Avast Software:

- Je českou antivirovou firmou, která na trhu působí již od roku 1988. Avast je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. Dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení. Podle odborníků se firma řadí ke světové špičce.

- Portfolio společnosti sahá od bezplatného antiviru pro PC, Mac nebo Android až po prémiové produkty a služby pro firmy. Nově se firma v poslední době zaměřuje i na ochranu domácích wi-fi routerů.

- Avast má 13 kanceláří v Praze, Brně a dále v Německu, Číně, Jižní Koreji, Tchaj-wanu a v USA. Počet zákazníků společnosti stoupl v poslední době o téměř 30 milionů na 233 milionů.

- Firmu založili počítačoví nadšenci Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Za jejich obchodním úspěchem stojí rozhodnutí distribuovat plně funkční antivirovou počítačovou ochranu zdarma.

- Celkový počet pracovníků firmy stoupl o 150 na víc než 500.

- V roce 2014 Avast zvýšil výnosy o polovinu na 217 milionů dolarů, tedy v přepočtu asi na 5,5 miliardy korun. Provozní zisk EBITDA rostl podobným tempem a rovněž přesáhl 154 milionů dolarů.

- Akcionáři firmy jsou fond CVC Capital Partners, zakladatelé Baudiš a Kučera, dále management a zaměstnanci.

- V roce 2014 firma koupila českého vývojáře mobilních aplikací Inmite. Loni pak Avast koupil vývojářskou firmu Remotium. Transakce spolu s plánovanými investicemi ve firmě vyjde Avast na více než 50 milionů dolarů (zhruba 1,2 miliardy korun).

- Firma se v roce 2013 stala vítězem desátého ročníku soutěže o nejlepšího zaměstnavatele ČR.

AVG Technologies:

- Je vedoucím poskytovatelem softwarových služeb, které chrání zařízení, data a lidi. Firma vznikla stejně jako Avast v Česku (v roce 1991 v Brně), v současnosti však sídlí v Amsterodamu.

- Od roku 2012 působí také na burze NYSE v New Yorku.

- Portfolio produktů zahrnuje internetovou ochranu, optimalizaci výkonu, služby zjišťování polohy, kontroly a analýzy dat a ochranu soukromí a identity, jak pro mobilní zařízení, tak pro desktopy.

- AVG má zhruba 200 milionů uživatelů po celém světě.

- V roce 2014 firmě klesl zisk o téměř polovinu na 173 milionů korun. Tržby pak klesly o osm procent na 1,88 miliardy korun. Přestože rostly tržby v zahraničí, zhruba o 100 milionů korun klesly výnosy v tuzemsku a také klesly takzvané odložené výnosy.

- AVG například předloni uskutečnila tři významné akvizice, které jí měly pomoci rozšířit trh; šlo o společnosti Location Labs, brazilské Winco a evropské Norman Safeground.

- V minulých letech firma uzavřela několik strategických partnerství, například se Samsungem UK či Renaultem. Loni AVG otevřela v Tel Avivu globální centrum pro mobilní technologie.

- V roce 2014 pracovalo v AVG zhruba 580 zaměstnanců, což je o 50 více než o rok dříve.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video