Český běžec Kujan oběhl jako první člověk na světě Island | E15.cz

Český běžec Kujan oběhl jako první člověk na světě Island

Island, ilustrační foto
Island, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Český amatérský běžec René Kujan dokončil v pondělí v 18:00 místního času svůj běh kolem Islandu. Ke zdolání celkové trasy 1340 kilometrů, která odpovídá zhruba 30 maratonům, si vyhradil 30 dnů. Informovaly o tom islandské deníky Morgunbladid a Vísir, podle nichž je Čech prvním člověkem na světě, jemuž se podařilo ostrov po okružní silnici oběhnout.

Kujan svou pouť, jež měla na ostrově s 318 tisíci obyvateli velkou publicitu, zakončil za soumraku v přírodním parku Ellidaárdalur uprostřed islandské metropole Reykjavíku, tedy ve stejném místě, z něhož se na trať vydal.

„Cítím se docela v pohodě. Jsem překvapený, jak dobře to šlo,“ řekl podle listu Vísir Kujan, když po závěrečných metrech objal svou přítelkyni. Trochu unavený prý rekordman byl. „Ale myslím si, že si stejně půjdu ráno zaběhat, nějakých šest, sedm kilometrů,“ dodal.

René Kujan při běhu, s nezbytnou občerstvovací lahví Autor: Run30.net
René Kujan při běhu, s nezbytnou občerstvovací lahví

Čech své snažení zahájil 23. září, tedy ve stejný den, v jaký utrpěl před pěti lety vážnou autonehodu. Tu málem nepřežil, později mu lékaři předpovídali, že bude do konce života upoután na invalidní vozík. Nakonec se dokázal vrátit ke sportu.

Cílem Kujanovy akce bylo prostřednictvím dobrovolné sbírky shromáždit prostředky pro tělesně postižené sportovce v Praze. Islanďané měli podle místních médií k dispozici tři telefonní čísla, kam volali, když chtěli darovat tisíc, dva tisíce či pět tisíc islandských korun (1530, 3060 či 7650 Kč).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.