Chat poprvé překonal SMS, operátoři se musí zaměřit na data | E15.cz

Chat poprvé překonal SMS, operátoři se musí zaměřit na data

smartphone, aplikace
smartphone, aplikace
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb, ČTK

Share on Facebook Messenger
Na světě se poprvé odeslalo víc zpráv přes chatovací aplikace než tradičních textových zpráv SMS. Uvedla to výzkumná společnost Informa. Chatovací aplikace jako WhatsApp, Viber, Google Talk či Facebook Messenger je možné používat ve smartphonech s připojením na internet. Loni přes tyto aplikace denně odešlo skoro 19 miliard zpráv. Textových zpráv bylo 17,6 miliardy. Změny budou mít zřejmě velký dopad na mobilní operátory, pro které jsou SMS významným zdrojem příjmů, napsal například server BBC.

Podle analytičky Pamely Clarkové-Dicksonové z Informy již někteří operátoři „pozorují propad v tržbách ze zpráv“. Společnost přitom očekává, že zprávy posílané přes aplikace pro komunikaci prostřednictvím datových přenosů porostou i v dalších letech. Do roku 2014 budou podle prognóz lidé touto cestou posílat skoro 50 miliard zpráv denně, zatímco „textovek“ odešlou jen přes 21 miliard.

Zprávu Informy komentovala na svém Twitteru také eurokomisařka pro digitální agendu Neelie Kroesová:

I přes prohlubující se rozdíl mezi oběma těmito způsoby ale prý SMS zprávy zůstanou v sektoru komunikací klíčovým prvkem. Většinu aplikací určených ke komunikaci podle Clarkové-Dicksonové používají klienti s chytrými telefony. Především v rozvíjejících se zemích je však stále velké množství uživatelů, kteří používají normální mobilní telefony a SMS pro ně představují oblíbený komunikační nástroj.

Informa odhaduje, že celosvětové příjmy z SMS do roku 2016 vzrostou na 127 miliard dolarů (2,5 bilionu korun) z loňských 115 miliard dolarů (skoro 2,3 bilionu korun).

Podle odhadů výzkumné agentury Ovum ušlé příjmy z textových zpráv kvůli oblíbenosti chatovacích softwarů loni činily více než 23 miliard dolarů.

Zpráva o porážce SMS koresponduje s nedávnými výsledky výzkumné firmy IDC, která zjistila, že se ve světě již vyrábí více chytrých mobilních telefonů než tradičních, „hloupých“ přístrojů. Dodávky smartphonů tvořily v prvním letošním čtvrtletí 51,6 procenta celkových dodávek, uvedla IDC.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.