Chris Norman žije v Chomutově

Jeho chraplák je při zpěvu k nerozeznání od hlasu frotmana kapely Smokie. František Červenka se snaží svůj idol napodobit.

Oči se mu rozzáří, vykouzlí odzbrojující úsměv a pak spustí hit Living Next Door to Alice. Fanoušci jásají a pobrukují si společně se zpěvákem. Na pódiu nestojí Chris Norman, ale František Červenka, který vystupuje s mostecko-chomutovskou kapelou New Age of Smokie.
Je mu jedenašedesát let, ale vypadá o dvacet let mladší. Muzice se věnuje od svých osmnácti. „Beru život s nadhledem, starosti házím za hlavu. A elixírem mládí je muzika,“ vysvětluje hudebník. Doposud hrál v několika kapelách, jak na Chomutovsku, třeba v Septetu CV, tak i v Německu. Kromě zpěvu se věnuje i hře na doprovodnou kytaru, zvládá ale i bicí.
Výrazným způsobem se zviditelnil před třemi roky v televizní soutěži X Factor, kde se před porotou blýskl se svou kapelou New Age of Smokie. Na obrazovkách ho představili jako Chrise Normana z Chomutova.
Pětičlenná revivalová formace vznikla před pěti lety a snažila se o dokonalé provedení každé skladby tehdejších Smokie. Aranžmá skladeb, dobové kostýmy i účesy evokovaly zlatá sedmdesátá léta slavné britské kapely.
František Červenka doma u počítače upravuje skladby od Smokie, dává jim „nový kabát“. Dokonce skládá v jejich duchu i nové písničky s českými texty.
Na schránce u svého chomutovského bytu má napsané křestní jméno Franz. „Žiju v Německu a tady působím. Využívám tím výhod Evropské unie,“ směje se muž, který v roce 1981 emigroval. V Česku teď hraje s kapelou a vyučuje němčinu.
Když zakládali skupinu, ostatní si všimli, že má podobný hlas jako Chris Norman. „Tak jsme to na tom postavili a zkusili hrát Smokie revival. Měli jsme takový úspěch, že jsme se toho chytli,“ vzpomíná.
Smokie poslouchal, když mu bylo dvacet. „To byla jedna ze skupin, která tehdy mou generaci psychicky držela. Nám se líbilo, že byli napůl rockoví a napůl do diska,“ říká.
Styl hudby se podle Červenky hodí i k jeho povaze. „Nejsem agresivní jako muzikant, ani jako člověk. Spíše softie,“ přibližuje.
Tvrdí, že se nesnaží žít jako Chris Norman, ale pluje prý na stejné vlně. „Vždycky se mi líbilo jeho chování na pódiu. Žádné šaškování, ale takový poklid, který mám rád,“ zdůrazňuje.
S Chrisem Normanem se vždycky toužil osobně setkat. Jednou se mu to málem podařilo. „Měli jsme to dojednané s jeho manažerem. Vystupovali jsme v Praze a Chris hrál někde na Moravě. Jenže mi do toho vlítlo něco neodkladného,“ lituje Červenka a doufá, že další příležitost ještě přijde.
S členy britských Smokie se už setkal. To ale hráli bez Normana. „Podařilo se nám to přes agenturu v Ústí nad Labem. Se Smokáčema se ale nedá pokecat, nejsou moc komunikativní,“ dodává Červenka.
Cení si ovšem vzkazu, který jeho kapele nechal Chris Norman na webových stránkách. „Napsal nám tam, ať rockujeme dál,“ pochvaluje si.
Jako Chris Norman dokáže Červenka zpívat jen v určité tónině. „Samozřejmě tomu pomáhám ležérností Chrisova hlasu a zvláštní anglickou výslovností,“ doplňuje.
Zato Normanova gesta na pódiu nemá problém napodobit. „Mám je okoukaná z videa. Spíše se při zpěvu usmíval a jen sem tam hýbnul tělem,“ podotýká.
Červenka používá i stejnou kytaru, jakou měl Norman. Tu, která napodobuje dvanáctistrunku.
Na otázku, jak dlouho bude ještě Chrisem Normanem, odpovídá vtipně. „Dokud to půjde. Počítám tak do devadesáti let. Máme totiž v rodině dlouhověkost,“ uzavírá.