Dámy z USK dobývají Evropu | E15.cz

Dámy z USK dobývají Evropu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Basketbalistky USK ZVVZ Praha si v Eurolize vyšláply i na silnou Valencii. V domácí soutěži jsou dosud neporažené.

Tři vítězství, tři porážky. To byla před středečním duelem s polskou Gdyní dosavadní bilance basketbalistek USK ZVVZ Praha v ženské Eurolize. Tedy v nejprestižnější evropské klubové soutěži.

Pražanky sice v úvodních dvou zápasech podlehly francouzskému Bourges a tureckému Galatasarayi Istanbul, ale pak začaly vyhrávat. Porazily Kaunas, Valencii i Györ, nestačily jen na hvězdný Jekatěrinburg.

Především vítězství nad španělskými šampionkami z Valencie se do klubové kroniky zapíše zlatým písmem. „Ten zápas se nám povedl po všech stránkách. Kdyby ne, těžko bychom takovému soupeři mohli konkurovat. Je to skvělý výsledek,“ pochvaluje si kouč pražského týmu Lubor Blažek.

Těžká skupina

Los Euroligy přiřkl jeho týmu těžkou skupinu. Co klub, to pojem v basketbalové Evropě. „Na to jsou dva pohledy. Na jednu stranu je dobře, že hrajeme tolik zápasů s kvalitními soupeři. Těch není nikdy dost. Ale v jiné skupině bychom měli větší šanci hrát o co nejlepší umístění, protože v další fázi se započítávají i výsledky s týmy, které také postoupí,“ přemýšlí Blažek.

Jeho svěřenkyně byly před zápasem s Gdyní, který skončil po uzávěrce, na čtvrtém místě. Do další fáze postoupí z osmičlenné „skupiny smrti“ pět nejlepších celků. Po Gdyni čeká USK další pronásledovatel, ve středu 30. listopadu hostí Pražanky francouzské Bourges. „Bude to těžký zápas, stejně jako s Gdyní,“ tuší Blažek.

Příliš mnoho posil

Ten musel během posledních týdnů shánět posily na pozici rozehrávačky. V závěru zámořské WNBA se totiž zranila Lindsay Whalenová, se kterou pražský klub počítal. Zraněný kotník ji pustí do zápasů nejdříve po Vánocích.

USK posílila švédská hráčka Elin Eldebrinková a na krátkodobou výpomoc i zkušená Portugalka Patricia Penicheirová. „Bylo potřeba reagovat na situaci. I když je pravda, že teď na té pozici máme spíš přetlak,“ říká Blažek, který je s přínosem nových posil spokojen. „Odvádějí práci, kterou jsme od nich čekali. Jsou to zkušené basketbalistky,“ dodává kouč, který loni dovedl českou reprezentaci k senzačnímu stříbru na mistrovství světa.

Mistrovský klub je zatím suverénní i v nejvyšší domácí ženské soutěži. Kromě brněnského Frisca porazil každého soupeře o více než třicet bodů, Karlínu nadělil dokonce více než stobodový rozdíl. Při přechodu na euroligové palubovky je to pak velký šok.

„Může to být velký problém. V lize sice nevyhráváme, ale hráčky nejsou zvyklé na krizové situace. Když vedete o dvacet bodů, hraje se úplně jinak, než když třeba o bod prohráváte. Větší konfrontace s kvalitními týmy nám pak chybí,“ přiznává Blažek.

Právě brněnské Frisco by mělo být jediným a nejvážnějším konkurentem USK v boji o ligový titul. „Ale já to nechci takhle brát. Vím, že jsme favority, ale nikde není psáno, že budeme opravdu hrát finále. Musíme mít úctu k soupeřům,“ podotýká Blažek.

V nejvyšší soutěži žen letos působí čtyři pražské týmy. Vedle USK se daří i VŠ Praha. Vysokoškolačky zaznamenaly jen dvě prohry a patří jim třetí místo těsně za Brnem. Hráčky VŠE Praha jsou zatím osmé a DSK Karlín se krčí na předposledním místě.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video