David Bowie je nejlépe se oblékající Brit všech dob

David Bowie jako Ziggy Stardust

David Bowie jako Ziggy Stardust Zdroj: Profimedia.cz

Britský rocker David Bowie se stal nejlépe oblečeným člověkem britské historie a nechal za sebou i královnu Alžbetu I. či slavného dandy George "Beau" Brummella. Rozhodli o tom v hlasování čtenáři časopisu BBC History.

Asi 4000 čtenářů vybíralo z deseti postav, které jako módní ikony vybírali historici, kurátoři a módní návrháři. Podle říjnového vydání BBC History zvítězil šestašedesátiletý Bowie s naprostým přehledem. Dostal 48,5 procenta hlasů, zatímco druhá v pořadí královna Alžběta I. (1533 -1603) jen 13,5 procenta.

Třetí skončila známá kráska a hvězda salónů 18. století Georgiana Cavendishová, vévodkyně z Devonshire (9,5 procenta) a slavný dandy a arbitr elegance George „Beau“ Brummell (1778-1840), který prý svému vzhledu věnoval až šest hodin denně a boty si čistil šampaňským. Na dalších místech skončili královna Alexandra (1844-1925, manželka krále Eduarda VII.), král Jindřich III. známý svou láskou k nákladným látkám, herečka Ellen Terryová (1847-1928), politik Charles James Fox (1749-1806) a politik a literát ze 17. století Samuel Pepys.

„Bowie za sebou nechal jednoho krále, dvě královny a slavného politika a svým triumfem přinesl vítězství i módě 20. a 21. století,“ uvedl šéfredaktor magazínu Rob Attar.

David Bowie jako Ziggy StardustDavid Bowie jako Ziggy Stardust | Profimedia.czDavid Bowie jako Ziggy Stardust

Bowie proslul nejen hudbou, ale i show a kostýmy

Bowie byl od začátku kariéry znám nejen hudbou, ale i jevištní show a výraznými kostýmy. Do ankety ho nominoval módní návrhář Wayne Hemingway, který uvedl, že ho při Bowieho koncertu v roce 1973 naprosto „dostala jeho hudba i styl“.

Loňská Bowieho retrospektiva v londýnském Victoria and Albert muzeu byla nejrychleji vyprodanou výstavou v historii tohoto uměleckoprůmyslového muzea. Výstavu zahrnující Bowieho kostýmy, videoklipy, texty a další artefakty vidělo na 311.000 lidí.

Letos vydal Bowie po deseti letech nové album The Next Day, které je favoritem na letošní cenu Mercury pro album roku.