Divize cloudových služeb se Amazonu vyplácí, o polovinu zvýšila tržby | E15.cz

Divize cloudových služeb se Amazonu vyplácí, o polovinu zvýšila tržby

Amazon Web Services, San Francisco.
Amazon Web Services, San Francisco.
• 
ZDROJ: Jan Sedlak

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost Amazon, která je největším internetovým prodejcem na světě, v prvním čtvrtletí výrazně zvýšila tržby. Pomohl jí rostoucí odbyt v Severní Americe, pokračující investice ale přispěly k tomu, že firma se propadla do ztráty. Amazon ve své výsledkové zprávě ale ve čtvrtek zároveň investory překvapil tím, že vůbec poprvé zveřejnil podrobnosti ke svým cloudovým službám. Těm se vede lépe, než se čekalo. Divize Amazon Web Services meziročně zvýšila tržby o 49 procent na 1,57 miliardy dolarů.

Tržby v prvním čtvrtletí vzrostly meziročně o 15 procent na 22,7 miliardy dolarů (571,9 miliardy korun). Analytici v anketě agentury Reuters v průměru čekali tržby 22,4 miliardy dolarů.

Tržby v Severní Americe stouply o 24 procent na 13,4 miliardy dolarů, zatímco příjmy zahraniční divize, která má na celkových tržbách firmy více než třetinový podíl, ale o 1,7 procenta klesly.

Proti loňskému prvnímu kvartálu se ale firma dostala do ztráty, která činila 57 milionů dolarů (1,4 miliardy korun). To je zhruba 12 centů na akcii. Firma totiž pokračovala v investicích do nových produktů a služeb, mezi nimiž je například přenos videohovorů, ale i tvorba televizních pořadů.

Amazon sází na cloud

Společnost zároveň poprvé zveřejnila podrobnosti o hospodaření divize cloudových služeb Amazon Web Services. Její tržby se meziročně zvýšily o 49 procent na 1,57 miliardy dolarů a provozní zisk stoupl o osm procent na 265 milionů dolarů. Finanční ředitel Amazonu Tom Szkutak uvedl, že do divize cloudových služeb míří velké kapitálové výdaje a firma předpokládá, že tato součást pro ni časem bude významným zdrojem zisků.

Amazon v současnosti buduje distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy. Další distribuční centrum mělo vzniknout v Brně, po průtazích města ohledně změny územního plánu se ale developer nakonec rozhodl od záměru odstoupit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video