Dohodnuto. Nokia koupí Alcatel-Lucent za 16 miliard eur | E15.cz

Dohodnuto. Nokia koupí Alcatel-Lucent za 16 miliard eur

Lumia 535, poprvé bez označení Nokia
Lumia 535, poprvé bez označení Nokia
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia se dohodl na převzetí francouzského konkurenta Alcatel-Lucent. V akciích za něj zaplatí 15,6 miliardy eur (426 miliard korun). Transakce je největší akvizicí v historii společnosti Nokia. Spojením podniků by mohl vzniknout největší světový dodavatel zařízení pro mobilní sítě.

Akcionáři Alcatelu podle dohody obdrží za každou svou akcii 0,55 akcie Nokie. Ve sloučeném podniku by tak měli vlastnit zhruba třetinový podíl.

Světová jednička, možná dvojka

Podle údajů výzkumné společnosti IDC sloučená skupina v tržbách za infrastrukturu pro mobilní komunikaci předstihne konkurenty Ericsson a Huawei Technologies, uvedla agentura Bloomberg.

Agentura Reuters však s odvoláním na údaje výzkumné společnost Bernstein Research uvedla, že sloučené skupině bude na trhu patřit až druhá příčka s podílem 35 procent. Jedničkou by měl podle těchto údajů zůstat švédský Ericsson s tržním podílem kolem 40 procent.

Nokia loni v dubnu dokončila prodej divize mobilních telefonů společnosti Microsoft za 5,44 miliardy eur (téměř 150 miliard korun). Nokia byla od devadesátých let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji však sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video