Hrad Helfštýn se opravuje. Budou v něm výstavní prostory | E15.cz

Dron E15: Hrad Helfštýn prochází citlivou rekonstrukcí. Hotovo má být již letos

Michal Nosek

Na hrad Helfštýn na Přerovsku se po čtrnácti dnech pandemií vynucené přestávky vrátili stavbaři. Finišují s rozsáhlou rekonstrukcí torza renesančního paláce, který plánovala správa hradu otevřít letos v létě. I když jsou kvůli nařízení vlády kvůli boji s koronavirem hrady zavřeny, staví se, uklízí nebo maluje i v dalších památkách.

 

Současná rekonstrukce má torzo hradu ze 14. století přetvořit v expoziční prostory, které budou přístupné veřejnosti.

„Podle smlouvy je cena za stavební úpravy a rekonstrukci hradu Helfštýn 64,7 milionu korun a termín dokončení je v dubnu příštího roku,“ uvedl ještě před vypuknutím pandemie Michal Talián, mluvčí stavební firmy Hochtief, která práce provádí.

Palác byl bez střechy, jen zřícenina se zachovaným obvodovým a dělicím zdivem dvou nadzemních podlaží. Rekonstrukcí prochází celkem 11 zbytků místností, které budou sloužit jako chodby a výstavní prostory. Staví se i nová trasa ve druhém podlaží.

„Nové prvky se zásadně a záměrně odliší od původních a do stávajících konstrukcí se zasahuje v nejmenší možné míře,“ doplnil Talián. „Na nové konstrukce bude použita trojice materiálů – plech z patinující oceli, leštěný beton a sklo,“ podotkl.

Zastřešení pěti výstavních prostor a dvou schodišť bude z pískovaného skla. Tak se zajistí ideální světelné podmínky pro expozici a nasvětlení samotné architektury paláce.

 

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!