Drony dostaly v USA první pravidla, obchody si na ně ještě počkají

Dron, ilustrační foto

Dron, ilustrační foto Zdroj: ctk

Americká vláda dnes představila první pravidla pro používání malých bezpilotních letounů, zatím ale jen pro výzkumné, inspekční a některé další účely. Používání takzvaných dronů k obchodním účelům nové regule nezahrnují a Federální úřad pro letectví (FAA) nesdělil, kdy je vydá. Až dosud potřebovali soukromí provozovatelé dronů v USA k jejich využívání specifická povolení od FAA, uvedla agentura Reuters.

Létání s drony povolují nová pravidla pro účely zemědělství, výzkumu a územního rozvoje, vzdělávací a vědecké potřeby, pro kontroly potrubí, elektrického vedení a antén. Spadají pod ně i některé záchranné operace, inspekce mostů, pořizování leteckých fotografií a vyhodnocování ptačích hnízdišť.

Pravidla platí pro bezpilotní letouny od 250 gramů do 25 kilogramů pro lety do výšky 122 metrů nad zemí a do rychlosti 161 kilometrů za hodinu. Drony však nebudou moci létat nad lidmi a jejich operátoři je budou muset mít vždy v dohledu. Bez speciálního osvětlení se nebudou moci používat v noci a nesmí létat v okruhu osmi kilometrů od letišť.

Operátoři dronů musí mít nejméně 16 let a vlastnit osvědčení pro dálkové řízení letounů. Musí FAA hlásit každý případ, kdy jejich letoun způsobil vážné zranění nebo škodu na majetku. V hlavním městě Washingtonu bude toto létání nadále zakázáno.
Společnosti jako Amazon, Google nebo a Wal-Mart si na pravidla pro používání dronů k dodávkám zboží zákazníkům budou muset ještě počkat. Šéf FAA Michael Huerta odmítl naznačit, kdy jeho úřad příslušná pravidla dokončí.

Bílý dům uvedl, že odvětví bezpilotního létání by mohlo do roku 2025 přispět k výkonu americké ekonomiky 82 miliardami dolarů (asi dva biliony Kč) a zajistit podporu až pro 100 tisíc pracovních míst. „Nacházíme se v raném období revoluce v létání, které změní způsoby podnikání, udrží bezpečnost lidí a shromáždí informace o našem světě,“ řekl prezident Barack Obama v rozhovoru s agenturou Bloomberg.