Družice systému Galileo se nedostaly na správnou dráhu | E15.cz

Družice systému Galileo se nedostaly na správnou dráhu

Družice systému Galileo
Družice systému Galileo
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dvě družice evropského navigačního systému Galileo, které v pátek vynesla do vesmíru ruská raketa Sojuz, nedosáhly předpokládané oběžné dráhy. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na společnost Arianespace, která má let na starosti. "Družice se dostaly na nižší dráhu, než se předpokládalo. Expertní týmy zkoumají dopady, jaké by to na družice mohlo mít," uvedla Arianespace. Odmítla zatím odhadnout, zda bude možné dráhu družic upravit.

Údaje získané po oddělení satelitů od nosné rakety svědčí o odchylce mezi plánovanou oběžnou dráhou a tou, kam byly družice vyneseny. Záležitost se nyní zkoumá, uvedla firma v komuniké. Plánovaná oběžná dráha měla být ve výšce 23522 kilometrů nad zemí, poznamenal portál airtrafficmanagement.net.

Evropská vesmírná agentura (ESA) ujistila, že oba satelity má pod kontrolou řídící středisko v německém Darmstadtu. Podle agentury ITAR-TASS uvedla, že na další zprávy o stavu družic je nutné si počkat do analýzy, jaký vliv může mít odchylka oběžné dráhy.

raketa Sojuz při startu se satelity Galileo z Francouzské Guayany v pátek 22.8.2014 Autor: ESA
raketa Sojuz při startu se satelity Galileo z Francouzské Guayany v pátek 22.8.2014

Doresa a Milena jsou "mimo"

Raketa Sojuz ST-B, která v pátek úspěšně odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně, měla vynést na oběžnou dráhu další dva satelity evropského navigačního systému. Ty se měly připojit ke čtyřem stávajícím družicím Galileo.

Dvojice nových satelitů byla pojmenována Doresa a Milena, po dětech z Německa a Estonska, které vyhrály národní část dětské soutěže Evropské komise o nejhezčí obrázky systému Galileo. Od října 2012 je na oběžné dráze satelit David, který je pojmenován po českém výherci.

30 satelitů nad Evropou

Celý navigační systém má mít celkem 30 satelitů, po dokončení bude na třech oběžných drahách po devíti družicích. Další tři satelity, obíhající kolem Země, budou plnit funkci rezervy pro případ poruchy některého z 27 aparátů. První dvojici družic systému Galileo vynesl Sojuz v roce 2011, druhou pak o rok později.

Nynější pár představuje první exempláře plně funkčních sériových družic systému, který se má stát evropskou obdobou amerického systému GPS nebo ruského Glonass. Podle plánu má být příští rok ve vesmíru 18 družic, plného počtu má systém dosáhnout v roce 2018.

Bublina jménem Galileo

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video