Exekutoři varují před dalšími podvodnými výzvami k zaplacení

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Vladimir Skarda, E15

Exekutorská komora znovu varuje před podvodnými e-maily, které lidi vyzývají k zaplacení několikatisícových částek. Komora v pondělí obdržela stovky stížností. Adresátům doporučuje, aby přílohy neotevírali a peníze na uvedené účty neposílali. Podobný případ se stal již v polovině července.

E-maily vyzývají k zaplacení neexistujících dluhů. Stejně jako v červenci jsou rozesílány pod hlavičkou exekutorských úřadů, jsou však smyšlené a obsahují řadu chyb. „Popisovaná podvodná sdělení jsou závadná v tom, že obsahují např. chybnou lhůtu k dobrovolnému plnění, špatné adresy a IČ či vadné označení exekučních titulů,“ uvedla mluvčí.

E-maily jsou podepsány různými lidmi, žádný z nich ale není zaměstnancem soudních exekutorů. Také čísla účtů obsažená ve výzvě jsou fiktivní, všechny mají stejnou strukturu, která neodpovídá standardně používaným formátům. „Cílem tohoto útoku tedy dle všeho je infikovat počítače adresátů a peněžní prostředky uživatelů „vysát“ skrze internetové bankovnictví,“ sdělila Báčová.

Podle mluvčí soudní exekutor zásadně neposílá exekuční příkazy e-mailem, pokud o to není účastníkem řízení požádán. Pokud by byl exekuční příkaz na vyžádání účastníkem řízení zaslán prostřednictvím e-mailu, byl by ve formátu pdf a samotný e-mail by byl podepsán uznávaným elektronickým podpisem.

„Adresáti podvodných e-mailů se v případě jakékoliv žádosti o pomoc mohou obrátit na Exekutorskou komoru ČR,“ dodala mluvčí.

S novou vládou vzrostly šance na omezení působnosti exekutorů