Expozice muzea Techmania ve Škodě Plzeň se do tří let ztrojnásobí | E15.cz

Expozice muzea Techmania ve Škodě Plzeň se do tří let ztrojnásobí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Expozice plzeňského muzea Techmania, které zábavnou formou přibližuje techniku a vědu dětem i dospělým, se díky dotaci zhruba 600 milionů korun od EU do tří let ztrojnásobí. Vzdělávací zóna se navíc rozšíří o další budovu, kde vznikne planetárium, které Plzni chybí.

Muzeum s 200 exponáty nyní využívá třetinu budovy o ploše 10 tisíc metrů čtverečních, kterou s okolními pozemky dostalo darem od Škodovky. V polovině roku 2014 bude mít Techmania dvě opravené budovy, kde bude kromě planetária celkem 12 tisíc metrů čtverečních výstavních ploch, laboratoří, dílen a kluboven, řekl ředitel Vlastimil Volák. Dotace z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace je podle něj před podpisem. „Rozhodnutí by mělo být vydáno na konci srpna či začátkem září. Připravujeme smlouvy tak, abychom začali rekonstruovat od 1. října,“ uvedl Volák. Projekt má za sebou veškeré hodnocení ministerstva školství a nyní se jen upřesňují jeho parametry. S přilehlými plochami tříhektarová vzdělávací zóna bude oddělena od Škodovky. Vchod do muzea už nebude přes pátou bránu podniku jako dosud, ale ve stejném místě přímo z ulic města. Kromě rekonstrukce a vybavení zbylých dvou třetin základní haly využije muzeum pro planetárium sousední objekt ASAP, tedy budovu s Hetzerovou konstrukcí, kde byly přes 100 lety poprvé v Česku spojeny nosné dřevěné trámy lepidlem. Z ní povede lávka, po níž se návštěvníci dostanou do nově vybudovaného prvního vstupního patra Techmanie. Součástí rozšířeného areálu bude také parkoviště pro 600 aut.

Zhruba 380 milionů korun z dotace bude tvořit stavební část a zbytek expozice. „V pololetí 2013 chceme zahájit zkušební provoz planetária,“

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video