Fasádu historické budovy ND čeká rekonstrukce | E15.cz

Fasádu historické budovy ND čeká rekonstrukce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vedení Národního divadla podepsalo 26. dubna s vítězem výběrového řízení, společností OHL ŽS, a.s., smlouvu na rekonstrukci fasády historické budovy Národního divadla. První etapa oprav bude zahájena začátkem června, náročné práce budou podle plánu probíhat až do konce roku 2015.

„Rekonstrukce Zítkovy budovy je nesmírně obtížný projekt, který vzhledem ke stavu pláště budovy není možné odkládat,“ říká Ondřej Černý, ředitel Národního divadla. „Restaurátoři a další specialisté se budou muset vyrovnat nejen s původními unikátními stavebními postupy, ale i s nedokonalostmi dřívějších oprav. Minimálně v raných fázích nebude mít rekonstrukce žádný vliv na provoz divadla,“ dodává.

Rekonstrukci předcházel důkladný restaurátorský průzkum. Stav kamenných prvků, omítek i štuků je ovlivněn nejen povětrnostními vlivy a změnami životního prostředí, ale také umístěním budovy mezi rušnými komunikacemi přímo v centru města. Celkové náklady rekonstrukce dosáhnou 78,81 mil. Kč (bez DPH).

Generální opravou projde obvodový plášť historické budovy, a to včetně všech plošných, plastických, zdobných a uměleckých prvků z kamene, omítky i štuku a také oplechované části fasády, mříže, podstavce, nástěnné malby, výplně otvorů (okna, dveře), terasy a balkony. Součástí zakázky je rovněž vnější stožárové osvětlení budovy, dlažba pod vstupním portikem a kočárovnou, vnější zóny pro očištění obuvi, podstavce trig a balustrádové zábradlí mostu nad Divadelní ulicí, včetně nové kamenné lavičky.

Rekonstrukce bude probíhat ve čtyřech samostatných etapách. V I. etapě (1. 6. 2012 - 31. 5. 2013) bude zrekonstruována severní fasáda (směrem k Národní třídě) a budou opraveny balkóny a terasy po celém obvodu budovy. Během II. etapy (1. 1. 2013 - 15. 12. 2013) projde opravou východní fasáda (směrem do Divadelní ul.), během III. etapy (1. 1. 2014 - 15. 12. 2014) jižní fasáda (směrem k Ostrovní ul.) a na závěr ve IV. etapě (1. 1. 2015 - 15. 12. 2015) to bude fasáda západní (směrem k Vltavě). Harmonogram je pouze orientační, cílem je celou rekonstrukci provést co nejrychleji, aby byl provoz divadla omezen pouze v nezbytné míře.

Na rekonstrukci se podílí řada odborníků, například restaurátorští specialisté Akademie výtvarných umění, dále odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Laboratoře molekulové spektrometrie VŠCHT v Praze, Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd a řada dalších. Podle projektové dokumentace OMNIA projekt, s.r.o. rekonstrukci provede OHL ŽS, a.s., závod Česká republika, divize Plzeň.

„Chceme mít jistotu, že Zítkova budova, která je jednou z architektonických ikon Prahy, bude restaurována s takovou péčí, kterou si zaslouží. Jsme přesvědčeni, že firma OHL ŽS, a.s., splňuje ty vysoké nároky na profesionalitu a kvalitu provedení,“ říká Ondřej Černý.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video