Fenka Nessie byla láskou na první pohled

Týdeník Sedmička představuje psy, kteří Vánoce nestráví v kotci útulku, ale s novou rodinou.

Lenka Splídková, Libor Švejda a Jana Linhartová patří mezi ty, kteří pomáhají. Všichni poskytli nový domov psům z útulku v Lysé nad Labem. Těm, které pravidelně na svých stránkách představuje týdeník Sedmička.
Pro Lenku Splídkovou byla volba pro psa z útulku jasná. „Nera jsem pořizovala babičce, i když o tom nevěděla. Její pes zemřel a já jsem nechtěla, aby jí bylo smutno,“ řekla Splídková, podle které bylo pořízení psa z útulku snažší než koupě štěněte. „Se štěnětem by bylo moc práce a pro babičku byl vhodnější starší a rozumnější pejsek,“ vysvětlila Splídková.
Nero je v rodině už tři čtvrtě roku a aklimatizoval se velmi dobře. „Je bezvadný, potřebuje hodně lásky. V životě jsem neviděla psa, který by se tak rád mazlil,“ řekla Splídková. Pozornost si vyžaduje různými způsoby, třeba taháním dek z boudy. „I když babička občas z legrace říká, že buď Nera zabije ona nebo on ji, protože ji z něj klepne pepka, jsme rádi, že ho máme. Bez něj by to nebylo ono,“ doplnila Splídková.
Libor Švejda podlehl tlaku rodiny a kývl na pořízení nového psa. Cesta k Nessie byla netradiční. „Poprvé jsme se s ní setkali letos v říjnu na akci Mladoboleslavský voříšek a byla to láska na první pohled,“ vyprávěl Švejda. Když se Švejdovi dozvěděli, že je Nessie z útulku, a tím pádem také k mání, neváhali a z akce si ji odvezli rovnou domů.

Pozor na stromeček

„Sžili jsme se naprosto v pohodě. Myslím, že můžu takto odpovědět i za Nessinku. Poslouchá přiměřeně. Sedni celkem zvládá, lehni jen někdy a to ještě zpravidla skončí na zádech. A venku na příkaz ke mně naštěstí většinou reaguje a přijde, i když loudavě a s odbočkami a ne až úplně k volajícímu,“ řekl Švejda. Švejdovi se ji také snaží odnaučit skákání na lidi. „To nějak nedokáže pochopit. Proč by na nás neměla radostně skákat, když nás má ráda? Tak jí v tom příliš nebráníme, i když podle chytrých knih o výchově psů víme, že bychom měli,“ vysvětlil Švejda.
Švejdovi se těší na první společné Vánoce s Nessie. „Akorát musíme vymyslet, jak stromeček zafixovat proti ulovení dravou zvěří. Nessie pod ním najde něco na hraní i na zub,“ doplnil s úsměvem Švejda.
Jana Linhartová má tři týdny Lady. Fenku křížence zná už čtyři roky. Když se dozvěděla, že její panička zemřela a Lady se dostala do útulku, neváhala a dojela si pro ni. „Je to dvanáctiletá dáma a nemohla jsem ji tam nechat. Byla celý život zvyklá na byt, tak by v útulku byla nešťastná, i když vím, že se v Lysé o pejsky starají ukázkově,“ řekla Linhartová, podle které je Lady hodná a vychovaná fenka. „První dny byla dezorientovaná, ale už si zvykla. S Rockym, naším druhým psem, si dokonce skvěle rozumí,“ doplnila Linhartová.