Firma se brání kritice financování stavby technické knihovny | E15.cz

Firma se brání kritice financování stavby technické knihovny

Firma ze skupiny Sekyra Group, která zajišťovala vybudování Národní technické knihovny (NTK) v Praze, se brání kritice kvůli financování stavby. Na jeho nevýhodnost poukázal před nedávnem Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle stavební společnosti není jeho zpráva objektivní a je "v některých částech nepřesná a zavádějící". Informovala o tom zástupkyně společnosti Sekyra Group Jana Strádalová. NKÚ se ve své zprávě zaměřil na postup ministerstva školství a knihovny, firmu nekontroloval.

Ministerstvo od počátku nemělo na novou knihovny dost peněz. Budova se podle něj mohla postavit buď za 1,69 miliardy od státu do roku 2009, nebo s dodavatelským úvěrem za 1,78 miliardy do roku 2007. V roce 2004 se zvolil druhý model s tím, že celkové náklady budou činit 1,81 miliardy a stavba se urychlí a skončí do pololetí 2006. Do roku 2010 se mělo splácet asi 300 milionů korun, popsal NKÚ. Podle něj se výběr strategického partnera protáhl, takže podmínka rychlejšího dokončení padla. Přesto ministerstvo a knihovna přijaly nabídku vítězné firmy Sekyra Group za 1,8 miliardy, s DPH za 2,14 miliardy. Celkové výdaje do roku 2013, kdy se má splácet úvěr, budou 2,38 miliardy. Metr čtvereční měl původně vyjít na 10.025 korun, nakonec to je 13.803 korun. NKÚ uvedl, že kontrola prokázala nevhodnost a nevýhodnost zvoleného financování. Za zvýšením částky je podle úřadu i růst DPH, zdražení stavebních prací či vybavení designovým nábytkem. Negativní vliv mělo i to, že se knihovna vzdala možnosti ověřovat ceny a dodavatel jí nemusel předkládat faktury.

„Způsob financování, tedy úvěr od soukromého subjektu na dobu sedmi let bez jakéhokoliv zajištění, byl ve své době unikátní, a přesto v konečném důsledku velmi efektivní,“ tvrdí Strádalová. Podle ní průměrné náklady financování činí 3,39 procenta a tyto podmínky byly „nejlepší dosažitelné na bankovním trhu“.
Zástupkyně firmy uvedla, že se cena zvýšila už před vstupem společnosti Sekyra Group do projektu. Podle Strádalové jsou některé části stavby kvalitnější, než se plánovalo, vyšší náklady ale firma už nedoúčtovala a „plně nesla sama“. Jmenovala kalená skla na fasádě a silnoproudou část, které stály dohromady o 30 milionů víc. Předražený podle zástupkyně společnosti nebyl ani nábytek, který prý musel být kvůli častému užívání kvalitnější a má deset let záruku. Podnik plnil časový harmonogram podle smlouvy, dodala zástupkyně Sekyra Group.

NTK vyrostla v Dejvicích v areálu vysokých škol (ČVUT a VŠCHT). Otevřela se v září 2009. V šesti nadzemních podlažích jsou veřejné prostory a administrativní zázemí. Propojuje je atrium. V přízemí je vstupní dvorana, kavárna, městská knihovna, konferenční a výstavní sál. V podzemí se nachází depozitář a parkoviště.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!