Google propustil inženýra, který nechal ve firmě kolovat vzkaz popírající rovnocennost pohlaví | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Google propustil inženýra, který nechal ve firmě kolovat vzkaz popírající rovnocennost pohlaví

Google propustil inženýra, který nechal ve firmě kolovat vzkaz popírající rovnocennost pohlaví
Google
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Společnost Google propustila inženýra, který se domnívá, že ženy nejsou v technologických profesích zastoupeny stejnou měrou jako muži, jelikož pro tyto obory nejsou biologicky rovnocenně vybaveny. Společnost zprávu o propuštění Jamese Damorea nechala bez komentáře, její šéf Sundar Pichai ve vzkazu určeném zaměstnancům uvedl, že tento názor porušuje stanovy společnosti.

Damore, který svou "teorii" nechal kolovat minulý týden v interním vzkazu, své propuštění potvrdil.

Tento již bývalý zaměstnanec Googlu ve vzkazu o 3000 slovech napsal, že "schopnosti mužů a žen se liší z velké části z biologických příčin a že právě tyto rozdíly vysvětlují, proč v technologických oborech a ve vedoucích pozicích nejsou ženy zastoupeny stejnou měrou jako muži".

V amerických sdělovacích prostředcích se o případu hovoří jako o skandálu, hojně se o něm debatuje na sociálních sítích.

České technologické firmy jsou úspěšné i ve světě. Dokáží konkurovat velkým společnostem

Znám je i obsah Pichaiova vzkazu zaměstnancům. Šéf Googlu v něm sice přiznává pracovníkům právo vyjádřit svůj názor, avšak říká také, že o velké části Damoreových názorů se dá diskutovat. "Některé pasáže odporují našim zásadám a názor o stereotypech daných pohlavím je na hraně," napsal Pichai. Upozornil také, že společnost ve svých stanovách nabádá zaměstnance, aby "vytvořili společenství prosté urážek, zastrašování, předsudků a diskriminace". Pichai kvůli aféře přerušil rodinnou dovolenou a vrací se do práce.

O případu v Googlu se hovoří v době, kdy firmy v Silicon Valley čelí kritice za to, že nevytvářejí pro ženy stejné množství pracovních míst jako pro muže.

V Googlu tvoří muži 69 procent zaměstnanců. Ve vedení firmy Facebook byly loni zastoupeny ženy 27 procenty, mezi zaměstnanci firmy Apple je 37 procent žen.

Majiteli Googlu klesl zisk. Na vině je pokuta od Evropské komise

Mlékaři chtějí udržet cenu másla na padesáti korunách. Zvykejte si na návrat k normálu, vzkazují

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!