Hokejbalu vládne Slovensko a Kanada

Medaile z mistrovství světa juniorů, které se hrálo v Mostě, braly jen tři země. Česko, Slovensko a Kanada.

Most / Kanadské vlajky zdobily okna hotelu Cascade v Mostě ještě před zahájením světového šampionátu. Mladí hokejbalisté se netajili ambicemi na zlato. Cestu za úspěchem se jim snažili pokazit slovenští hráči. A štěstěna rozdělila zlato mezi reprezentanty shodně.

Třetí příčku v obou kategoriích získali domácí reprezentanti. „Jako organizátor jsem si přál, aby naše repre byla ve finále. Měli na to, ale chybělo jim štěstí. Potvrdilo se však, že do světové špičky patří právě tyto tři země,“ zhodnotil hlavní pořadatel světového šampionátu Vladimír Papranec.

Vyrovnaná bitva

Finále hráčů do šestnácti let nabídlo velmi vyrovnaný souboj. Přitom pokud by diváci sázeli na výsledek podle prvního vzájemného utkání Slovenska proti Kanadě, kdy Slovensko přestřílelo svého rivala 7:2, jednoznačně by přiřkli zlato našim sousedům.

Rozhodující slovo při finále však měli brankáři, kteří servírovali jeden výborný zákrok za druhým. V prodloužení si však vybral pořádný ranec smůly slovenský brankář Denis Godla. Odražený míček od mantinelu si srazil do sítě a Kanada slavila triumf.

Godlu sice pořadatelé vyhlásili nejlepším hráčem utkání i nejlepším brankářem turnaje, váhu zlaté medaile však tato ocenění neměla.

Zlatá odplata

Druhé finálové utkání, tentokrát reprezentantů do osmnácti let, bylo zrcadlem tomu předchozímu. Opět proti sobě nastoupily týmy Slovenska a Kanady. Vítěz znovu vzešel až z prodloužení a prim hráli brankáři. Opět vyhrál tým, který nejprve inkasoval. Na konci se však tentokrát neradovali Kanaďané, ale Slováci. I jejich první vzájemný duel vyšel ve prospěch poraženého finalisty.
Jediným rozdílem v souboji o zlato byla příčina vítězné branky. Zatímco v zápase mladších hráčů měli kanadští hráči špetku štěstí, osmnáctiletí reprezentanti se o zlato připravili nedisciplinovaností. Přesilové hry využil slovenský útočník Stanislav Čavajda, a pomstil tím své mladší kolegy.