Hrajete Angry Birds? Tajné služby mohou znát vaše osobní údaje | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Hrajete Angry Birds? Tajné služby mohou znát vaše osobní údaje

Hrajete Angry Birds? Tajné služby mohou znát vaše osobní údaje
Angry Birds (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-NC 2.0: astroot via Flickr

pav, ČTK

Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a britská tajná služba GCHQ sbíraly osobní údaje i uživatelů mobilních aplikací, jako je populární hra Angry Birds. Napsal to dnes americký deník The New York Times a britský The Guardian s odvoláním na dokumenty, které jim poskytl bývalý pracovník NSA Edward Snowden.

Podle listů se obě tajné služby pomocí aplikací pro mobilní telefony iPhone a pro telefony se systémem Android dostávaly k informacím o místu pobytu hráče, o jeho stáří a pohlaví. Podle jednoho z britských tajných dokumentů z roku 2012 umožňují některé aplikace dokonce sdílet údaje obsahující detaily o sexuální orientaci uživatele nebo jeho politických preferencích.

Firma Rovio, která za populární hrou, se však ve svém tiskovém prohlášení dušuje, že žádné takové nařčení není pravdivé. Firma prý nesbílí data uživatelů s bezpečnostními agenturami.

Údajný rozsah sbírání dat z mobilních aplikací není na základě získaných dokumentů zřejmý, konstatují deníky. Podle agentury DPA ale jeho odhalení zapadá do mozaiky o sledovacích praktikách NSA. Ty se na veřejnost dostaly loni díky bývalému počítačovému expertovi americké rozvědky Edwardu Snowdenovi, který médiím předal informace o protiteroristických programech monitorujících telefonickou a elektronickou komunikaci po celém světě. Cílem sledování NSA byla údajně po dlouhá léta i německá kancléřka Angela Merkelová.

Americký prezident Barack Obama v reakci na tento skandál představil tento měsíc reformy práce amerických špionážních služeb. Mají se dotknout i kritizované NSA, kterou by měl podle dnešního vydání deníku The Washington Post vést viceadmirál Michael Rogers. Obama se ho prý brzy chystá navrhnout jako nástupce končícího šéfa NSA Keitha Alexandera, který odejde v březnu na odpočinek.

Autor: pav, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!