Jablonecká krása zdobí Francouzky i Japonky | E15.cz

Jablonecká krása zdobí Francouzky i Japonky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do Francie i Japonska míří luxusní bižuterie, kterou vyrábí v Jablonci malá rodinná firma Fabos. Podnik Bohumila Bělského se specializuje na kovovou bižuterii, zákazníkům nabízí tradiční štrasové šperky, ale i moderní bižuterii s kameny Swarovski. Česká bižuterie míří tradičně hlavně do zahraničí, Fabos ale jen na export nespoléhá - má vlastní prodejnu i internetový obchod.

Bělský se do podnikání pustil na začátku 90. let. „Pracoval jsem v jablonecké Bižuterii, když se změnili vlastníci, raději jsem odešel a pustil se do vlastního podnikání,“ řekl Bělský. Začínal s pár lidmi, dnes jeho dvě firmy zaměstnávají dohromady téměř 50 pracovníků. „Uživíme se, ale na žádné vyskakování to není, konkurence je tvrdá,“ poznamenal. Hlavně s laciným dovozem z Asie se podle něj těžko pracuje. V Evropě a také třeba v Rusku, ale podle něj poptávka po kvalitní české bižuterii v poslední době roste.

Exkluzivní kolekce jen na vývoz

Firma má dva velké klienty - ve Francii, kam dodává šperky s kameny Swarovski, a v Japonsku, kde zase mají zájem o české kameny. „Na to máme dodavatele, kteří dělají kameny speciálně pro nás, jinak nejsou nikde ke koupi,“ pochlubil se Bělský. Pro oba odběratele vzoruje firma exkluzivní kolekce. Právě teď se ve Fabosu pracuje na masivních náramcích pro Francii a vedle toho zručné ruce tamních pracovnic vyrábějí drobné šperky v podobě zvířátek a květin pro Japonce. „Na českém trhu se ale ani jedno neobjeví,“ přiznal Bělský.

Bižuterní průmysl patří na Jablonecku k nosným oborům, podle odhadu bižuterního svazu zaměstnává kolem 7000 až 8000 lidí. V posledních letech se ale tradiční česká bižuterie musí stále více vyrovnávat s lacinou konkurencí z asijských zemí. Odvětví také výrazně poznamenal rozpad exportní skupiny Jablonex před čtyřmi lety. Firma pro mnohé místní podniky zajišťovala odbyt. „Zkomplikovalo nám to ale život i pokud jde o nákup materiálu a některé povrchové úpravy šperků,“ dodal Bělský.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video