Je to jen vtip, říkali si o papežově rezignaci lidé v jeho rodné vsi | E15.cz

Je to jen vtip, říkali si o papežově rezignaci lidé v jeho rodné vsi

Benedikt XVI.
Benedikt XVI.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V papežově rodné vesnici brali někteří její obyvatelé oznámení o rezignaci Benedikta XVI. nejprve jako vtip, který je součástí masopustního veselí. A nikdo netajil své velké překvapení, když se ukázalo, že to je pravda.

„Myslela jsem si nejdřív, že jde o masopustní žert,“ reagovala podle agentury AFP 18letá Karolína Neumayerová z bavorské vesničky Marktl nad Innem o 2700 obyvatelích, která leží nedaleko hranic s Rakouskem.

„Byl jsem překvapen. Ale on ví, co dělá,“ řekl 59letý Maximilián Liedl. „Je lepší, že odstoupil dřív, než by začal vykládat nesmysly,“ dodal s tím, že ho s nynějším papežem spojuje to, že měli stejnou porodní bábu.

Přestože Benedikt XVI., občanským jménem Josef Ratzinger, strávil ve své rodné vesnici pouhé první dva roky svého života, vesničané jsou na něho patřičně hrdí a berou ho jako jednoho ze svých.

„Rezignace je hrozná, ale je ospravedlnitelná jeho zdravotním stavem,“ tvrdí 60letá Karin Frauendorferová, která přiznala, že si o papeže už nějakou dobu dělala starost.

Podle Neumayerové je smutné, že Ratzinger nebyl papežem příliš dlouho - stale se jím v roce 2005. O rok později rodnou vesnici navštívil. U svého rodného domu vystoupil z auta a zamířil ke skupině dětí, mezi nimiž byla i Neumayerová. „Podal nám ruku, bylo to moc hezké. Byla to zvláštní chvíle,“ popisuje žena.

Překvapení nad rezignací netajil starosta obce Huberta Gschwendtnera, který papeže navštívil v Římě loni v červnu. „Působil na mě, že má ohromnou vitalitu,“ vrtěl hlavou. Podle něj není pravděpodobné, že by se papež někdy do svého rodiště vrátil, i když by tu byl velmi vítán.

Ratzinger se díky své papežské funkci stal pro vesnici turistickou atrakcí. Zatímco předtím ji nenavštívilo více než 2000 turistů ročně, po nástupu do čela římskokatolické církve jich bylo v prvních dvou letech 200 tisíc ročně a nyní v průměru jich je stále kolem 100 tisíc. Pro místní se stal papež skvělým byznysem - ve vesnici se například čepuje „papežské pivo“, pečou „papežské chleby“, sbírá „papežský med“ a udí „papežský salám“.

Starosta se nebojí, že by s Benediktovým odchodem mohla vesnice upadnout v zapomnění. Připomíná, že počet návštěvníků Wadowic, rodné obce předchozího papeže Jana Pavla II., po jeho smrti dokonce ještě vzrostl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video