Kaspersky Lab: Spamu v letošním prvním kvartálu ubylo | E15.cz

Kaspersky Lab: Spamu v letošním prvním kvartálu ubylo

spam
spam
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podíl nevyžádaných zpráv na celkovém objemu elektronické pošty ve světě v prvním čtvrtletí poklesl proti předchozímu období o šest procentních bodů na 59,2 procenta. Phishing cílící na klienty finančních organizací tvořil 37 procent všech zaznamenaných incidentů. Nejvíce spamu, celkem 14,5 procenta, pocházelo z USA.

Uvedla to společnost Kaspersky Lab, která vycházela ze statistik hlášení svých produktů. Tvůrci spamu a kyberzločinci rychle zareagovali na zavedení nových domén nejvyšší úrovně. Nové domény se téměř okamžitě staly místem pro distribuování reklamního spamu, phishingu a škodlivých e-mailů ve velkém.

„Co se týče prvního čtvrtletí a typů spamu na nových doménách obecně, jedním z nejžhavějších témat bylo co do počtu zpráv a počtu změn domén v hromadné korespondenci pojištění. A to jak životní a zdravotní, tak pojištění majetku, aut, zvířat nebo pohřbu,“ uvedla analytička Kaspersky Lab Taťana Ščerbaková.

Specifické domény a témata spamů

Například e-maily zaslané z nové domény .work obsahovaly často nabídky na provádění různých služeb pro domácnost, výstavbu nebo instalaci zařízení. Množství zpráv z domény .science propagovalo školy nabízející dálkové studium, univerzity pro vzdělávání zdravotních sester či právníků v oboru trestné činnosti a další profese.

Spam byl v prvním čtvrtletí 2015 také posílán pomocí e-mailů z různě „barevných“ domén jako například .pink, .red nebo .black. Ty byly často používány k propagaci asijských seznamovacích portálů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video