Konec zlatého stafylokoka? Nizozemci vyvinuli neantibiotický lék | E15.cz

Konec zlatého stafylokoka? Nizozemci vyvinuli neantibiotický lék

zlatý stafylokok (MRSA) a mrtvá bílá krvinka
zlatý stafylokok (MRSA) a mrtvá bílá krvinka
• 
ZDROJ: NIAID_Flickr

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Holandská biotechnologická společnost Micreos vyvinula enzym, který likviduje na většinu antibiotik odolného zlatého stafylokoka (Staphylococcus aureus známý také pod zkratkou MRSA) i jeho další kmen známý jako MSSA. Na objev upozornil časopis The Times s tím, že podle oslovených lékařů se může jednat o převrat v boji s touto smrtící nemocniční bakterií, která je odolná na většinu existujících antibiotik a která třeba jen ve Velké Británii zabije minimálně pět tisíc lidí ročně.

Lék je už k dispozici v klinických testech jako krém k nasazení proti kožním infekcím způsobených touto bakterií pod názvem Staphefekt. Do pěti let by pak prý měla být vyvinuta pilulka pro nasazení proti pooperačním infekcím, které pacientům prodlužují pobyt v nemocnici, komplikují jejich léčbu nebo přímo ohrožují jejich život.

Jde o první přípravek proti MRSA na světě, který není založen na antibiotiku, ale na enzymu (endolysinu), který „rozebírá“ buněčný obal bakterie. Je tedy vysoce nepravděpodobné, že si na něj bakterie v budoucnu vypěstují nějakou imunitu, neboť se nedostává do trávicího procesu bakterie. Výzkumníci z Micreosu tento enzym naprogramovali tak, aby si vybírali jen určité cíle - enzymy, které jsou typické pro bakterie MRSA, ostatní mikroby ignoruje.

Firma enzym již otestovala v první sérii klinických testů, o jejichž výsledcích informovala. Enzym v testech vykázal stejnou efektivitu, jako při předcházejícím laboratorním vývoji.

Stafylokoky v nemocnicích

MRSA v domově pro seniory

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video