Kradla před kamerou. Bez trestu | E15.cz

Kradla před kamerou. Bez trestu

Reportér natočil na kameru zloděje, kteří kradli v Albertu v Novodvorské. Jejich tváře si na YouTube prohlédly statisíce lidí. Žádný trest ale zloději zřejmě nedostanou.

Rázná blondýna se postrkuje s drobnou dívkou a snaží se jí zabránit v útěku.

„Jen to hezky vyndejte z těch nohavic a pojďte se mnou. Nehodlám to cálovat ze svýho,“ křičí na zlodějku prodavačka.

Kolem se tvoří hlouček, a tak dívka raději vyprázdní nohavice. Její komplic jí naoko domlouvá: „A příště už to nedělej!“

Dívka na obrubník vyskládá lup, zubní pasty a ústní vody. Najednou je v trapu. Někdo mezitím volá policii, prodavačce se s přispěním kolemjdoucích podaří na místě udržet alespoň mladíka.

Zboží za tři tisíce

Tříminutové video, které koncem září náhodou natočil reportér televize Nova, zhlédlo na YouTube přes čtyři sta tisíc lidí, než je server zablokoval. K vidění je stále na tn.cz.

Usvědčující materiál, řeklo by se. Tváře zlodějů teď znají statisíce lidí, ale jak to bylo dál? Podle Jany Hylasové, manažerky prodeje v Albertu, dívku přistihli se zbožím v hodnotě kolem tří tisíc korun.

„Většinu naštěstí vrátila,“ dodává manažerka. Odvážná prodavačka už tam nepracuje.

Pracovníci místního policejního oddělení Lhotka případ v záznamech nemají. „Přivolaní policisté krádež pravděpodobně vyřešili na místě blokovou pokutou,“ vysvětlila policejní mluvčí Eva Miklíková.

Drobných krádeží je víc

Podobných případů v posledních měsících v Praze výrazně přibylo.

„Od letošního ledna registrujeme obrovský nárůst drobných krádeží. Měsíčně tak padesát šedesát. Obvykle je řešíme ve zkráceném řízení příkazem k uložení pokuty. Ta může dosáhnout až čtyř tisíc. Při jednání za přítomnosti svědků i pachatele se může vyšplhat až na patnáct tisíc,“ popsala například vedoucí přestupkového oddělení Praha 4 Pavla Žižková.

Jenže častým úskalím je krádež dokázat. Zloději navíc dobře vědí, že se policisté začnou případem zabývat až tehdy, když hodnota zboží přesáhne pět tisíc korun.

Jinak jde pouze o přestupek, který se řeší na místě většinou tisícikorunovou pokutou. Pokud všichni souhlasí a nejsou žádné pochybnosti. Při opakovaných krádežích se škoda sice může nasčítat až na trestný čin, ale jen opravdový břídil se dá pokaždé chytit.

A kde zboží končí? „Často teď zjišťujeme, že zloději našli odbytiště u vietnamských obchodníků. Kradou na objednávku,“ komentovala drogistický sortiment Eva Miklíková.

Podle mluvčího řetězce Ahold Lukáše Nohy letos vzrostl počet organizovaných krádeží, a hlavně agresivita skupin pachatelů. Ti několikrát napadli i zaměstnance.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!