Krásu Barcelony můžete obdivovat celoročně | E15.cz

Krásu Barcelony můžete obdivovat celoročně

Miloslav Hamřík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud milujete umění a vaším cílem na cestách není dovádění ve vlnách moře, mohla by se jedním z cílů vašich cest stát španělská Barcelona. Navštívit ji totiž lze v podstatě kdykoli. Teplé a dlouhé léto sem přichází brzy a zdejší zimy jsou mírné, i v lednu zde bývá průměrně 13°C.

Barcelona je hlavním městem Katalánska a leží při pobřeží Středozemního moře na severovýchodě Španělska. Jedná se o druhé největší španělské město a návštěvníky okouzlí nejen originálními architektonickými stavbami Antoniho Gaudího a jeho současníků.

Oblíbeným místem návštěvníků města je kopec Montjuic, jehož nedílnou součástí bývají noční produkce barevné fontány Font Magica s hudebním doprovodem. Nedaleko ní se nachází také olympijský stadión Anella Olímpica a muzeum známého španělského malíře a sochaře Joana Miróa.

Blízko nádraží Estancio de Franca se nachází Parc de la Ciutadella s jezírky a překrásnou fontánou. U parku se nachází i budova parlamentu a vítězný oblouk Arc del Triomf s krásnou kolonádou. Kousek od oblouku leží přístav se známou sochou Kryštofa Kolomba ukazujícího k moři. Rozhodně se při svých toulkách městem nevyhýbejte ani hlavní turistické tepně historického centra, třídě La Rambla. Na ní představují své dovednosti pouliční umělci, vystavovatelé, malíři obrázků, hudebníci mnoho živých soch.

Místní zvyky

Katalánci jsou na svou identitu velmi pyšní. Mnoho veřejných nápisů je v tomto reginu dvojjazyčných, uvedených jak ve španělštině, tak v katalánštině, ale na samotnou angličtinu člověk narazí jen velmi sporadicky. Platí to i v restauracích a obchodech mimo centrum, kde se anglicky často vůbec nedomluvíte. Anglický jazyk tak uplatníte maximálně na recepci hotelu.

Pokud plánujete na vlastní kůži zažít zdejší noční život, počítejte s tím, že Španělé jsou národem pozdně nočním. Mnoho podniků bývá ještě v deset večer zavřených i o víkendech a ty které otvírají dříve, zejí prázdnotou. Může za to i vysoká španělská nezaměstnost, která dopadla především na mladou generaci. V letních měsících tak večer mnoho lidí postává v ulicích města a tam popíjí víno z vlastních zásob a baví se mezi sebou.

Na místní pláži staví pouliční umělci sochy s písku. Autor: Miloslav Hamrik

Barcelona nabízí turistům i své pláže, nicméně jako u každého velkoměsta počítejte s tím, že zdejší voda není úplně čistá a místní pláže jsou přeplněné lidmi i obchodníky, kteří prodávají téměř cokoliv. Pokud si přesto návštěvu moře nehodláte odpustit, navštivte některé z letovisek v okolí. Nasedněte na vlak a vydejte se po pobřeží na východ. Když vystoupíte na některé ze zastávek se souslovím „de Mar“ v názvu, nespletete se. V listopadu a prosinci bývají pláže zcela prázdné, ale slunit nebo plavat se díky nižším teplotám samozřejmě nedá.

Po stopách Gaudího

Nejslavnější stavbou a dominantou města je bezesporu slavná La Sagrada Familia. Na návštěvu nedostavěné katedrály v současné podobě máte již jen několik let. V roce 2026, celkem 144 let po zahájení stavby a přesně sto let od výročí úmrtí architekta Antoniho Gaudího totiž bude dostavěna. Stavba je financována pouze z darů a příspěvků a je jedním slovem fascinující. Katedrála má celkem osmnáct věží, na jejichž vrcholech jsou různé geometrické tvary.

Hojně navštěvovaným místem, na jehož vzniku se Gaudí podílel je též dům známý jako Casa Batlló. Z třpytivé fasády tvořené barevnou mozaikou vyčnívají balkony ve tvaru lebek a některá z oken jsou rozdělena prvky, které připomínají holenní kosti.

Střecha domu Casa Mila je fascinující ukázkou Gaudího architektonické fantazie. Autor: Miloslav Hamrik

Nedaleko něj stojí další architektův skvost, dům Casa Mila alias La Pedrera. Fasádu šestiposchoďového domu tvoří masivní vlna ze surového vápence a obydlí tak připomíná skálu nebo korálový útes. V celé budově nenajdete jedinou rovnou zeď. Turistům jsou přístupná dvě patra a též nádherná střecha s terasou. Na ní se nachází větrací šachty, komíny a horní části výtahových šachet rafinovaných tvarů. Casa Mila se stala poslední světskou stavbou geniálního architekta, který se poté věnoval až do své neštastné smrti stavbě Sagrady Familie. Oba domy jsou zapsány na seznamu UNESCO.

Architekt Gaudí vyprojektoval i rozlehlý Parc Güell, ve kterém dnes sídlí jeho muzeum. Na místě mělo původně vzniknout zahradní město, ale o místní parcely nejevili lidé zájem a našli se pouze dva kupci, zadavatel zakázky a samotný architekt. Některé z architektonických prvků parku jsou pokryty barevnými mozaikami z keramických střepů a skla, například známý salamandr, který je vyobrazen na mnoha místních suvenýrech. Díky své vyvýšené poloze na kraji města, park poskytuje krásný výhled na Barcelonu, město, které si nelze nezamilovat.

Autor: Miloslav Hamřík

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.