Herec Richard Gere se v dražbě rozloučí se svou sbírkou kytar | E15.cz

Herec Richard Gere se v dražbě rozloučí se svou sbírkou kytar

Herec Richard Gere se v dražbě rozloučí se svou sbírkou kytar
Kytara Gibson Flying
• 
ZDROJ: lespaulforum.com

ČTK

Richard Gere proslul jako herec, ale je také hudebníkem, kterému se podařilo shromáždit rozsáhlou sbírku kytar. Tu v říjnu bude prodávat v aukci, oznámil ve středu aukční dům Christie's. Vytvoření sbírky mu trvalo 20 let.

Najdou se v ní značky jako C.F. Martin, Gibson a Fender či nástroje, které kdysi patřily umělcům jako byli bluesový kytarista Albert King, hráč jamajského reggae Peter Tosh či uznávaný výrobce amerických kytar James D'Aquisto.

Podle Kerryho Keanea, šéfa hudebního oddělení Christie's, se jedná téměř o encyklopedickou řadu, která představuje historii americké výroby kytar. „Je to skvělá příležitost pro sběratele a fanoušky, aby využili dosud nepoznaného talentu Richarda Gerea, který dokázal shromáždit tak kvalitní sbírku,“ prohlásil Keane.

Aukce se bude konat v New Yorku 11. října a bude nabízet 110 kusů kytar za asi jeden milion dolarů (16,9 milionu korun). Elektrická kytara z roku 1958 značky Gibson Flying, kterou kdysi vlastnil americký kytarista Steven King, je nabízena za 90.000 dolarů (1,53 milionu korun).

Kytara Gibson FlyingKytara Gibson FlyingAutor: lespaulforum.com
Kytara Gibson Flying

Richarda Gerea provází celoživotní láska k hudbě. Začínal s trumpetou, na kterou později navázal kytarou a klavírem, na které se sám naučil hrát. „Byli to moji opravdoví přátelé v časech dobra i zla. Nikdy jsem neplánoval, že dám dohromady sbírku. Kupoval jsem si jen ty, co se mi líbily, zněly dobře a dobře se na ně hrálo,“ uvedl Gere. „Některé z nich jsou velmi zvláštní. I když je to více než bolestivé se od nich odloučit, na každou se hrálo, byla milována a oceňována – a tak to bude s každou znovu,“ dodal.

Výtěžek z aukce chce herec věnovat na humanitární účely po celém světě.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!