Koonsovu sochu vydražila síň Christie's za víc než dvě miliardy. Prohlédněte si rekordní dílo | E15.cz

Koonsovu sochu vydražila síň Christie's za víc než dvě miliardy. Prohlédněte si rekordní dílo

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Metrovou sochu amerického tvůrce Jeffa Koonse nazvanou Zajíc vydražil ve středu v New Yorku nejmenovaný sběratel za 91,1 milionu dolarů (přes dvě miliardy korun), což je nejvyšší suma, za jakou kdy bylo vydraženo dílo dosud žijícího umělce. Zajíc, zhotovený z ušlechtilé oceli, je považován za jeden z nejpozoruhodnějších artefaktů 20. století. Sochu dražila aukční síň Christie's.

Zajíc je jedním ze tří děl obdobného charakteru, která Koons v roce 1986 vytvořil. Kontroverzní umělec, označovaný kritiky za mistra kýče, bývá považován za představitele neo-popu nebo post-popu. Čtyřiašedesátiletý autor sám však jakékoli pokusy o kategorizaci svého díla odmítá a především popírá, že by jeho práce měly jakýkoli skrytý význam.

Prodej Koonsovy sochy je v těchto dnech už druhým dražebním rekordem. V úterý newyorská aukční síň Sotheby's vydražila za rekordních 110,7 milionu dolarů olejomalbu francouzského impresionisty Claudea Moneta Kupky sena. Je to dosud nejvyšší částka, za kterou byl jakékoli Monetovo plátno prodáno.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video