Nahota za sklem i před ním - nudisté na rakouské výstavě naháčů | E15.cz

Nahota za sklem i před ním - nudisté na rakouské výstavě naháčů

Naháči v Rakousku
Naháči v Rakousku
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Organizátory výstavy Nackte Männer (Nazí muži) ve vídeňském Leopoldově muzeu vzaly za slovo desítky mužů, kteří si expozici v pondělí přišli prohlédnout v rouše Adamově. Zvláštní nudistickou prohlídku pro veřejnost muzeum uspořádalo na žádost skupiny německých nudistů. Podle agentury Reuters na ni přišlo asi 250 lidí různých věkových skupin a zemí světa.

„Jsem teď na výstavě podruhé a je skvělé vidět Nahé muže jako nahý muž,“ řekl jeden z návštěvníků, který se představil jako Max. „Je to skvělá historka, kterou řeknu kamarádům,“ uvedl francouzský student Luc. „Je to poprvé, co něco takového dělám nahý, napadlo mě, že je načase udělat nějakou kravinu,“ řekl také.

Kromě Rakušanů na mimořádnou večerní prohlídku přijeli také lidé z Německa, Ruska nebo ze Slovenska. Nechyběly prý ani ženy. Jedna skupina návštěvníků byla údajně tak nadšená, že na konci prohlídky navzdory nízkým teplotám vyšla ven, aby se před muzeem vyfotografovala u sochy nahého muže od rakouské umělkyně Ilse Haiderové.

Organizátoři kontroverzní expozice chtějí veřejnosti ukázat rozmanitost a proměnu zobrazování mužské nahoty. Mezi asi 300 vystavovanými exponáty je například autoportrét malíře Egona Schieleho nebo fotografie francouzského uměleckého dua Pierre et Gilles s názvem Vive La France, jež zachycuje trojici mužů, kteří na sobě mají jen kopačky a podkolenky. Právě tento snímek vyvolal spory poté, co se před zahájením výstavy objevil natištěný na plakátech. Muzeum se po kritice ze strany rodičů a náboženských skupin nakonec rozhodlo všechny velké billboardy ve Vídni přelepit.

Expozice, která byla kvůli velkému zájmu prodloužena do 4. března, pomohla zvýšit návštěvnost muzea o 17 procent. Loni tak do něj zavítalo více než 364 tisíc lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video