Osobností roku 2011 je podle časopisu Time „Protestující člověk“ | E15.cz

Osobností roku 2011 je podle časopisu Time „Protestující člověk“

Time
Time
• 
ZDROJ: Time

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Loni to byl zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg, rok před ním šéf americké centrální banky Ben Bernanke. Letos se americký časopis Time s tradicí výběru osobnosti roku popasoval netradičně – nevybral konkrétní osobu, ale symbolickou postavu „protestujícího člověka“. Časopis chtěl svou volbou ukázat na význam rozmanité vlny demonstrací, které proměnily globální politiku a konaly se v arabském světě, v Evropě i ve Spojených státech.

Arabské jaro, „rozhořčení“ ve Španělsku, hnutí Okupujte Wall Street – svět letos po delší době opět zasáhla vlna demonstrací, která stojí za zásadními politickými změnami nebo přinejmenším vyvolává širokou společenskou diskusi. Time vlnu demonstrací považuje za jeden z letošních nejvýraznějších fenoménů.

Časopis připomíná nepokoje v Tunisku z přelomu roku, které vyústily v pád dlouhodobého autoritářského režimu a následně se přelily do dalších zemí v severní Africe a na Blízkém východě.

„Na jaře se protesty přelily do Evropy,“ píše časopis. Připomíná demonstrace ve Španělsku, kde tisíce mladých lidí vyšly do ulic kvůli vysoké nezaměstnanosti a kvůli frustraci z pocitu, že nemají šanci ničeho dosáhnout. A v polovině září vypukly demonstrace i v USA pod heslem Okupujte Wall Street.

Tunisko Autor: Christophe Ena
Demonstrace v Tunisku odstartovaly „Arabské jaro“

Time podotýká, že události letošního roku jsou ale nesrovnatelné s protesty v roce 1989, kdy se hroutily režimy ve střední a východní Evropě, i s vlnou demonstrací v roce 1968.

Letošní protesty přirovnává k událostem v roce 1848. „Pouliční protest v Paříži se tehdy rozrostl do třídenní revoluce, která změnila monarchii v republikánskou demokracii, a pak za pár týdnů díky moderním technologiím - telegrafu, železnici a rotačnímu tisku - inspirovala nezastavitelnou kaskádu protestů a povstání v Mnichově, v Berlíně, ve Vídni, v Miláně, v Benátkách a v desítkách dalších míst v Evropě,“ napsal Time.

Okupujte Wall Street Autor: CTK
Demonstranti z hnutí Okupujte Wall Street protestují proti sociální nerovnosti

Osobností roku byl Obama, Jan Pavel II, Bono Vox, ale i Hitler

Tradice každoročního jmenování nejvýznamnější osobnosti v magazínu Time se datuje od roku 1927. V minulosti titul získali například americký prezident Barack Obama, současný ruský premiér Vladimir Putin, papež Jan Pavel II. nebo zpěvák U2 Bono Vox.

K netradiční volbě se Time uchýlil i v roce 2006 – to se na obálce magazínu neobjevila tvář žádné známé individuality, ale zrcadlo. Vítězem tradiční ankety jste totiž „vy“, uvedl tehdy Time s tím, že redaktoři tak chtějí poukázat na obsah internetu, který v obrovské míře ovlivňují sami uživatelé. Jako příklad dali blogy, portál YouTube či společenský server MySpace.

Time Autor: Time
Osobností roku 2006 jste byli „vy“ - spolutvůrci internetu

Být osobností roku většinou bývá považováno za čest. Magazín samotný ale titul nepovažuje za čestné ocenění, ale za uznání síly jednotlivce utvářet svět. V minulosti se tak osobnostmi roku stali například i diktátoři Adolf Hitler a Josif Stalin.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video