Recenze: Melodrama Zrodila se hvězda ukazuje zrození herečky Lady Gaga a režiséra Bradleyho Coopera | e15.cz

Recenze: Melodrama Zrodila se hvězda ukazuje zrození herečky Lady Gaga a režiséra Bradleyho Coopera

Iva Přivřelová

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Populární herec Bradley Cooper debutoval jako režisér dalším remakem klasické love story Zrodila se hvězda, který nevybočuje ze svého žánru. Hlas Lady Gaga a Cooperovy herecké schopnosti mu ale dodaly pevný základ.

Dojímavý příběh o dívce, jejíž talent objeví muž na sklonku kariéry, poprvé kina vyprávěla v roce 1937 v produkci mocného Davida O. Selznicka. Zrodila se tak nejen hvězda, ale i typ romantického dramatu o střetu lásky a kariéry, ženského úspěchu a mužského ega. V prvním podání se ještě ústřední pár pohyboval u filmu. Hudební schopnosti hlavní hrdince přibyly, když ji v roce 1954 hrála Judy Garlandová. V roce 1976 se už příběh přesunul zcela do hudební branže, nicméně právě verzi z 50. let skládá novinka poctu, když nechá Lady Gaga zpívat u titulků slavný song Garlandové Over the Rainbow.

Druhá Zrodila se hvězda proslavila píseň The Man That Got Away, jejíž emocionální intenzitě se tentokrát nic nevyrovná, ačkoliv z Hvězdy roku 2018 se jistě o Oscara bude ucházet písnička Shallow. Její název (Mělký) vcelku charakterizuje generičnost nových pop songů. Lady Gaga má hlas jako zvon, s nímž dokáže ohromit, písně ovšem znějí podobně a ona je zpívá s podobnou (velkou) vervou.

Emoce tak začnou nejvíc gradovat, až když se romantická pohádka překlopí v romantickou tragédii a countryrock star Jackson přestane zvládat svůj život, zatímco ze svéhlavé skladatelky Ally se ne zrovna přesvědčivě stává celebrita zpívající o ničem. Tehdy Bradley Cooper předvede, že ačkoliv je i dobrý zpěvák a docela i režisér, nejlépe mu jde stejně herectví. Podobně Lady Gaga dokazuje, že umí hrát a je zajímavá i bez svých masek a kostýmů. Jejím forte přesto zůstává zpěv.

Obsazení Lady Gaga filmu prospělo nejen díky její slávě a hlasu. Italskoamerickou zpěvačku pojí k italskoamerickému herci láskyplné přátelství a jejich chemie se přenesla i do filmu. Dvojice, která zpočátku vypadá nesourodě, nakonec vyzařuje silnou přitažlivost. Což pomáhá, aby diváci snáze podlehli citovému vydírání jejich příběhu, který režisér a herec v jedné osobě sleduje hlavně z mužského pohledu. Cooper svou náklonnost k neustále variované zápletce a svým postavám (mezi něž patří i Jacksonův bratr ve skvělém podání Sama Elliotta) nepředstírá. Jeho režijní styl však nevybočuje z hollywoodských ani žánrových tradic a v samotném závěru se nestydí přitlačit až na hranici kýče.

Zrodila se hvězda (romantické drama, USA 2018, 136 min.)

Režie: Bradley Cooper

Scénář: Eric Roth, Bradley Cooper, Will Fetters

Hrají: Bradley Cooper, Lady Gaga, Sam Elliot

Hodnocení: 60 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video