Kuželky? Především dobrá parta | e15.cz

Kuželky? Především dobrá parta

Aleš Kubelka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Seriál týdeníku Sedmička představuje rodičům vybrané sporty pro jejich děti. Tentokrát se věnuje kuželkám.

Kuželky? Vždyť je to hra, pohodová relaxace a žádný namáhavý sport, řekne si nejspíš spousta lidí. Ale to je velká mýlka. Je to sport se vším všudy.

„V kuželkách jsou potřeba kondice a síla, ale podstatné jsou také myšlení a logika,“ říká Halfar, předseda kuželkářského oddílu v Kutné Hoře.

Hraje se s hladkou koulí a devíti kuželkami postavenými do kosočtverce. To je asi největší rozdíl oproti stále oblíbenějšímu bowlingu, kde je cílem hráče skolit deset kuželek, tvořících trojúhelník.

Bowling je považován za lidovou zábavu provozovanou v mnoha restaurací či barech. Kuželky však mají v Česku mnohem větší tradici. „Často se láska ke kuželkám dědí z generace na generaci,“ říká předseda kolínského klubu kuželkářů Jan Pelák.

Přesto je úbytek mladých hráčů patrný. I proto oddíly rády přivítají nové mladé tváře. „Přijít mohou chlapci i dívky starší deseti let,“ říká nejmladší generaci Halfar.

Hrou proti stereotypu

Děti mohou přijít na některý z tréninků, které se konají od úterý do čtvrtka vždy od sedmnácti hodin v kutnohorské kuželně v Tyršově ulici. Samy si vyzkouší, zda je sport, který má původy již v babylonské říši, bude bavit.

Děti potřebují pouze sálovou obuv. A členské poplatky? V Kutné Hoře žádné nevybírají, děti mohou trénovat zdarma.

Kuželky jsou sportem, který namáhá tělo jednostranně. „Proto je důležité, aby děti, jež hrají pravidelně, měly i dostatek jiného pohybu,“ říká lékař Tomáš Müller.

V oddílech na to myslí. Tréninky netvoří jen stereotypní házení koulí, ale pestré hry a soutěže. „Synovi se to moc líbí, hlavně je v tam skvělá parta. Dříve hrával fotbal, ale vztahy mezi rodiči i dětmi nebyly dobré. Kuželky jsou pro něj v tomto směru pravým opakem,“ říká Jiří Kosina z Kutné Hory, jehož jedenáctiletý syn Vojtěch se tomuto sportu věnuje.

Autor: Aleš Kubelka

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video