„Kvůli odchodu z Mladé Boleslavi jsem provolala šest tisíc”

Veronika Kubařová nedávno narychlo převzala roli Aničky ve filmu Lidice, točí Westernstory a chystá se změnit divadelní prkna.

Sejít se s ní není jednoduché. Když ale pak křehká herečka dorazí, je milá jako kdykoli předtím. Popularita filmu Ženy v pokušení jí do hlavy nestoupla. Tvrdí, že ji v Praze, kde bydlí, nikdo nepoznává. Vzápětí ji o společný snímek požádají lidé od vedlejšího stolu. Možná náhoda, možná důkaz skromnosti Veroniky Kubařové.

Natáčíte velmi očekávaný film Lidice. Casting jste ale na něj nedělala.
Došlo k přeobsazení. Jeden den mi volali, další mi nabídku potvrdili. Odpoledne jsem jela na Barrandov na kostýmovou zkoušku a další den už točila. Ale mám pocit, že jsem si natáčení přivolala sama. Odsunuli mi totiž jeden projekt, čímž mi vznikla mezera mezi pracemi. Lidice mě přitom hrozně zajímaly, mám ráda historické filmy, obzvlášť od natáčení Dívky a kouzelníka s Jurajem Herzem z období druhé světové války. Přemýšlela jsem, že bych se přihlásila aspoň do komparzu, abych se ve filmu mihla.

Takže jste nabídku okamžitě přijala?
Musela jsem přeorganizovat dovolenou, jinak jsem ale byla jedině nadšená. Už mám za sebou šest natáčecích dní.

První byl údajně obtížný.
Točili jsme, jak moji postavu Gestapo vytáhne z postele a odvleče k výslechu. Byla to brutální scéna, kde jsme s režisérem vymysleli skoro akrobatický kousek a mlela jsem se mezi samopaly. Emocionálně náročnější ale bylo později natáčení výslechů.

Hrajete Aničku, která se svým klukem nechtěně zaviní tragédii Lidic. Dozví se to ve filmu?
Ano. Přijde mi neuvěřitelné, jaká hloupost může ovlivnit život tolika lidí. Tak závažnou událost zapříčiní úplná prkotina, jedno nedorozumění.

Současně točíte komedii.
Film s názvem Westernstory připravuje v reálném westernovém městečku v Boskovicích Vlastimil Peška. Režíroval tam představení pro turisty, prostředí zná a pro svůj filmový debut si napsal i scénář. Jeden z místních herců v podání Petra Vondráčka si zlomí obě ruce, postavu Pavla Landovského napadne zavolat svého žáka Mária Kubce, aby za něj zaskočil. On, už jako seriálová hvězda, dorazí, a vznikají humorné situace. Je to až groteskní.

Měla jste točit také film podle deníku teenagerky Johany Rubínové. To je ten odsunutý projekt?
Toho mi bylo hodně líto, role byla pro mne změna, už jsem si o ní začala psát poznámky, deník. Dokonce jsem měla doma půjčený kostým, abych se v něm mohla připravovat. Natáčení s režisérem Martinem Dolenským, který je podepsaný třeba pod filmem Chyťte doktora, se přesunulo na duben. Doufám, že na tom budu časově dobře.

Nemáte jistotu. To proto, že odcházíte z Boleslavi do jiného divadla?
Ano, odcházím. Ale podařilo se mi usmlouvat, že zůstanu do konce prosince. A ten půlrok si chci opravdu užít. Když jsem při prvním letošním představení viděla soubor, přepadla mě strašlivá nostalgie. Jsem patetická a dochází mi, že jsem v Boleslavi našla intenzivní vztahy. Nevím, zda se to dá ještě zažít. Jsem ráda za nabídku práce, za patnáct minut budu z domova v divadle, ale i tak je pro mě změna smutno-veselou událostí. Rodina se opouští těžko. Jakoby mi končila éra základní či střední školy. Ale lidi z divadla neztratím, to vím, ze života si je nenechám vzít.

Nebudete už tedy v Boleslavi zkoušet nic nového?
Asi ne, podlehne to provozním požadavkům. Prosila jsem, že bych se ráda rozloučila poslední premiérou. Těžko to tak ale dopadne.

Budete alespoň dál hrát v nazkoušených inscenacích?
Větší, komplikovanější role v Romeovi a Julii, Faustovi a Markétce či Dědečkovi automobilu mi asi zůstanou. Samozřejmě bych si ráda ponechala všechny, první premiéru v novém angažmá budu mít až v březnu, termíny by se tak aspoň zpočátku nemusely křížit.

Se kterou rolí by se vám loučilo nejhůř?
To je taková Sofiina volba. Těžko rozhodnout, kterého dítěte se vzdát.

A kdybyste musela, komu byste je nejraději předala?
Když odpovím, bude to znít jako, koho mám nejraději. Divadlo uspořádá konkurz na herečku, která by nejspíš převzala všechny moje role.

Kam odcházíte?
Mířím do Městských divadel pražských, budu se tedy objevovat na jevišti ABC a Rokoka. Do ABC jsem za studia, ještě za éry Milana Schejbala, chodila nejvíc. Když jsem tam teď přišla, dýchlo to na mne. Jsem ráda, že tam budu pracovat. Dnes má divadlo stejně široký repertoár jako boleslavské, uvádí klasiku, modernější hry i muzikály. Díky dvěma scénám stihne víc premiér, takže bych si měla zahrát. Přijmout nabídku nebylo jednoduché, za měsíc jsem provolala šest tisíc. Radila jsem se se svými známými i zkušenými herci. Po první radosti z nabídky jsem si uvědomovala, že nemám proč odcházet. Ale dokud nemám rodinu, mohu si dovolit kroky do neznáma.

Když jsme si povídali před rokem, říkala jste, že se těšíte, až budete mít děti, ale že je ještě brzy. Čas se neposunul?
Možná se začalo něco roztěkávat. Když to řeknu, budu vypadat jako úplný blázen, ale o prázdninách, snad v sentimentu z toho odcházení, mi došlo, že život hrozně utíká, že i když je člověk mladý, rychle stárne. Začala jsem o dětech víc přemýšlet. Ale pořád je aktuálně ještě brzy.

Máte doma filmového režiséra. Radí vám?
Jsem paličatá, čím víc mě někdo do něčeho tlačí, tím víc dělám opak. Občas se ho na něco zeptám, zodpovědně mi poradí, ale pokud mě začne přesvědčovat o něčem, co si nemyslím, udělám to podle sebe, i když to bude blbě. A on zase občas řekne, že bylo dobře, že jsem si to udělala po svém.

Nechystá se vás do něčeho obsadit?
Mám štěstí v neštěstí, že si myslím, že je dobrý režisér, takže bych s ním pracovala ráda. Dřív jsem proti tomu bojovala, nechtěla jsem, i když nabídky byly. Lidé by to posuzovali jako protekci, a bylo by to nepříjemné i na place. Teď už mám ale pocit, že jsem některé projekty zvládla sama.

Nejvýraznější z nich byly Ženy v pokušení. Začali vás lidé poznávat?
V Praze vůbec. Nestává se, že by mne někdo zastavil s prosbou o podpis. Ale poznaly mě dvě rodiny v Řecku, kde jsme byly s mamkou v hotelu na dovolené. Že zrovna tam se mě budou ptát, zda jsem nehrála ve filmu, by mě nenapadlo.

Postava Laury je takovou bojovnicí dobra. I vy tak působíte.
Narodila jsem se 1. června, kdy má svátek Laura, což mi přišlo symbolické. Ona je ale až na hraně sobectví vůči blízkým, na které myslí méně než na cizí. Navíc můj někdejší výrok, že mým náboženstvím je víra v dobro, se zvrhl do představy, v níž jsem růžová víla, která myslí všechno dobře. Určitě věřím, že by se lidé měli snažit nedělat sviňárny a že by na světě mělo převládat dobro, ale samozřejmě mám řadu špatných vlastností.

S Jiřím Macháčkem jako Michalem jste v Ženách v pokušení létali na rogalu, to byl trik?
Ano, točili jsme to na zahradě vily, kde jsme s filmovou maminkou bydlely. Vytáhli nás dva metry nad zem, za námi zelená plocha, kam se dodatečně klíčuje pozadí, před námi obří větrák, který vyráběl vítr. Byla strašná zima, a když se jelo na ostro, začaly padat kroupy. Viseli jsme tam, kroupy nás sekaly do obličeje a štáb křičel, ať ještě vydržíme. Dělali jsme, že jsme šťastní, dívali se na trávu, jaká je pod námi krásná krajina, a občas nás trefila kroupa do oka. Byl to vtipný a absurdní zážitek.

Herečka Veronika Kubařová

narodila se 1. června 1987 v Rakovníku
od dětství navštěvovala dramatický kroužek, později amatérský soubor
vystudovala pražskou konzervatoř
od března 2008 je v angažmá v boleslavském divadle
je svobodná, bezdětná, žije s režisérem Karlem Janákem

Filmové role

Rafťáci (intelektuálka Darja), režie Karel Janák Nejkrásnější hádanka (princezna Rozmarýnka), režie Zdeněk Troška
Dívka a kouzelník (Dívka), režie TV filmu Juraj Herz - získala za ni cenu Televizní objev roku 2009, před ní uspěli Jitka Čvančarová či Martha Issová
Ženy v pokušení (Laura), režie Jiří Vejdělek
Lidice (Anička), režie Petr Nikolaev
Westernstory (Marcelka - Rybana), režie Vlastimil Peška

Divadelní role (výběr)

Dobře, pane Guthe, Divadlo Viola
Kytice, Divadlo Semafor
Mamz`elle Nitouche, Divadlo Semafor
Dědeček automobil (Nanette), Městské divadlo Mladá Boleslav
Romeo a Julie (Julie), Divadlo Mladá Boleslav
Faust a Markétka (Markétka), Městské divadlo Mladá Boleslav