Lesbický noční klub Le Monocle v Paříži. Velkou popularitu vystřídal strmý pád. | E15.cz

Lesbický noční klub Le Monocle v Paříži. Velkou popularitu vystřídal strmý pád.

Martin Mrázek - Reflex.cz

Noční život Montmartru v Paříži byl na přelomu 20. a 30. let minulého století vskutku velice rozmanitý. Byl to ráj bohémů, začínajících umělců, nudících se manželů či krásných tanečnic. Montmartre byl rovněž místem, kde nikdo nikoho nesoudil a neřešila se lidská sexualita. Právě proto se sem uchýlila i lesbická komunita a vznikl zde dost možná úplně první noční klub, který byl určen jen pro ženy.

Jmenoval se Le Monocle. To kvůli módě, již měly tehdejší lesby v oblibě – smoking a monokl (optické sklíčko). Nosit tuto kombinaci na veřejnosti bylo něco jako dnes mávat vlajkou s barvami duhy, ale v klubu madam Lulu, jak se říkalo majitelce Le Monoclu, to bylo něčím zcela běžným.

Sto let staré fotografie odhalují ideály ženské krásy z celého světa

Proslulý podnik měl neustále narváno, ale časy prosperity rázně přerušila nacistická okupace. Němci podnik uzavřeli a všechny lesby začali perzekvovat. Tedy až na jednu. Slavná Violette Morris, francouzská vzpěračka a patronka klubu Le Monocle, byla jedním z prvních úlovků německého gestapa.

Rakouské a německé farmářky pro charitu: Nahé propagují život na venkově

Violette byla oblíbenkyní samotného Hitlera, který ji už v roce 1936 osobně pozval na olympijské hry do Berlína. Ona pak na oplátku poskytla nacistům částečné plány Maginotovy linie, detailní strategické rozmístění jednotek v Paříži a technická schémata francouzských tanků.

Krásky z doby sexuální revoluce. Podívejte se ideál krásy legendárního Woodstocku 60. let

Díky tomu mohla žít v klidu ve svém hausbótu na Seině, zatímco všechny její bývalé přítelkyně odvádělo gestapo. Francouzi ovšem nezapomněli a roku 1944 ji na silnici za Paříží zastřelili členové odboje. Violette byla pohřbena v neoznačeném masovém hrobě.

Le Monocle byl nakonec po válce znovu otevřen ve čtvrti Montparnasse, ale původní slávy už se nikdy nedočkal. Dodnes je na místě oprýskaný vchod ve tvaru monoklu.

Fotoreportáž připravil server Reflex.cz

Autor: Martin Mrázek - Reflex.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!