Loupit přijel na ukrajině, peníze dal do igelitky a zmizel

Na svobodě jsou stále pachatelé tří letošních loupeží na Karvinsku. Redaktorka Sedmičky prošla cestu, kudy utíkal poslední lupič.

Byl krásný letní den. Pokladní v České spořitelně v Karviné-Fryštátě si o něm ale rozhodně nebude chtít nechat zdát. „Dejte mi peníze, nebo tady odpálím bombu,“ hrozil jí ve středu 11. srpna letošního roku stoosmdesát centimetrů vysoký lupič. Zachytila ho bezpečnostní kamera, přesto je stále na svobodě. Policisté po něm pátrají bezvýsledně. Když děda s brýlemi a bříškem vstoupil deset minut před půl jedenáctou dopoledne do poloprázdné České spořitelny, nikdo si ho nevšímal. Na hlavě měl tmavěmodrou kšiltovku s nápisem LA a ani modré rifle a růžová košile s krátkým rukávem příliš pozornost nepřitahovaly. Na zaměstnankyni u hotovostní přepážky koukal přes dioptrické brýle s tenkými obroučkami. Nebyl to však běžný klient, přišel loupit. „Muž začal pokladní vyhrožovat, že pokud mu nevydá peníze, odpálí ve spořitelně časovanou bombu,“ říká mluvčí karvinské policie Jaroslav Kus. Když zloděj svou výhružku zopakoval, vystrašená žena mu peníze vydala. Zloděj je naházel do igelitové tašky s nápisem Hypernova a odešel. Kolik peněz ukradl, nechce mluvčí České spořitelny Jan Holinka prozradit. „To je interní věc,“ utrousil. Podle policie taška s penězi nebyla těžká. „Pachatel určitě neměl potíže během útěku,“ sdělila policejní mluvčí Zlatuše Viačková.
Lupič po odchodu ze spořitelny zamířil rychlým krokem k podjezdu u místního knihkupectví v Hrnčířské ulici. Nasedl na starší červené pánské kolo ukrajina, které tam měl opřené o zeď. Tašku s penězi hodil do jednoho ze dvou košíků a vyjel směrem k tržnici. Cesta od dveří spořitelny ke kolu mu zabrala nanejvýš dvě minuty. Stejně jako redaktorce Sedmičky, která se vydala stejným směrem. Přesto ho mohla vidět spousta lidí. Dopoledne tam není zrovna liduprázdno, což byla ale zřejmě jeho výhoda. „Na trh chodím skoro denně a kolem jedenácté hodiny dopoledne je tady docela rušno. Kdybych viděl chlapa na kole, vůbec bych se nad tím nepozastavil. Na trh jezdí hodně důchodců na kole,“ povídá František Stařičný z Fryštátu. Zloděj se vydal směrem k parku Bedřicha Smetany, kde policisté našli jeho kolo. Redaktorce trvala cesta na kole k parku necelé tři minuty. Silnice je rovná a za tržnicí vede z kopce. V parku byl před polednem klid a pusto. Odložit nenápadně kolo u lavičky není těžké.

Stopa končí na Lázeňské

Muž podle policistů nechal kolo v parku a pěšky odešel do Lázeňské ulice. Tam stopa končí. Odtud se už mohl vydat kamkoli. Ke starým lázním a dál do Darkova. Nebo přes lázeňský park k nemocnici v Ráji. Odjet mohl i přistaveným autem třeba do Českého Těšína. „Nové informace k případu v tuto chvíli nemáme. Přivítáme však jakoukoli zprávu o pohybu staršího muže v den přepadení,“ řekla Viačková. Důchodce měl útěk zřejmě velmi dobře promyšlený. Do spořitelny přišel v době, kdy v ní bylo jen pár lidí. Venku na ulici bylo naopak rušno. Děda s brýlemi a na kole v tu dobu nebudil u kolemjdoucích žádné podezření, dokonale splynul s davem. Karvinská policie se zabývá třemi neobjasněnými případy loupeží v pobočkách České spořitelny. V Hranicích hrozil 22. července lupič v masce pistolí a v Petřvaldě 2. dubna neznámým zařízením přilepeným na těle. Pachatelům těchto loupeží hrozí kriminál od dvou do osmnácti let.

Chrání se banky před loupežemi dostatečně?