Matušovi zahájí sezonu „doma“ | e15.cz

Matušovi zahájí sezonu „doma“

Iva Kučerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Množství hodin tráví v dílně rodina Matušových. Odměnou jim je mávnutí šachovnicovým praporkem v cíli.

Karel Matuš starší tvrdí, že spadl z motorky už jako nemluvně. Přestože je nyní zřejmě víc mechanik než jezdec, na svůj první závod si vzpomíná úplně přesně. „Začal jsem jezdit až ve třiatřiceti. Proto si pamatuji na svůj premiérový okruh v Poltárech na Slovensku. Do té doby jsem dělal kolem závodů všechno možné. Pořadatele nebo jsem třeba vyznačoval objížďky pro auta diváků,“ vzpomíná Matuš.

Mladší učil staršího

Na motorkách závodí i oba jeho synové. Mladší Karel si ve dvanácti sedl na jawu a jel. „Prostě to tak vyplynulo, je z nás nejtalentovanější. Mohou za to také jeho tělesné dispozice,“ vysvětluje nejstarší Matuš.
Starší sourozenec bere otcova slova s humorem. „Skutečně to šlo Karlovi líp než mně. Ale měl vždycky lepší motorky a nikdy jsme nejeli spolu,“ popsal Pavel Matuš. Připomněl řadu ocenění, včetně mistrovských, kterými se jeho třiatřicetiletý bratr může pochlubit.
Závodní sezonu zahájí Matušovi druhý květnový víkend ve Starém Městě, tedy na své „domovské“ trati.

Netrénují na silnicích

Na 4200 metrů dlouhý okruh vyrazí jen dva z rodinného klanu. Karel junior, loňský vítěz v třídě Classic do 500 ccm, svoji hondu přenechá staršímu bratrovi. „Letos si dám pauzu. Mám rodinu a hypotéku, tak nebudu riskovat zranění.“ Závody si však nenechá ujít. „Přijdu fandit tátovi, a hlavně Pavlovi,“ plánuje Karel junior, který je i jakýmsi testovacím jezdcem rodinného týmu. „Na silnicích za normálního provozu ale vůbec nejezdím, mám z aut respekt. Při závodech jsem zvyklý, že mi do protisměru nic nejede. Proto raději vyrážím na brněnský automotodrom, kde mi podmínky umožňují přidat plyn až do 218 kilometrů za hodinu,“ prozradil hodnotu svého rychlostního rekordu.

Nejstarší Matuš, ač jezdí na sidecarech, nastoupí na Slováckém okruhu poprvé sólo na Suzuki 500 a ČZ 350. „Rád bych viděl šachovnici,“ prozradil s úsměvem, že hlavní je pro něho dojet do cíle. „Závody nejsou jenom o vítězstvích, ale hlavně o lidech. S kým jiným si chcete po závodech poklábosit a zavzpomínat, než s těmi, se kterými jste soupeřili,“ uzavírá Matuš senior.

Autor: Iva Kučerová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video